اساسنامه شورای عالی تحقیقات سلامت به تصویب رسید به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اساسنامه شورای عالی تحقیقات سلامت به تصویب رسید  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام این خبر اظهار داشت: این اساسنامه در راستای توسعه تحقیقات سلامت […]

اساسنامه شورای عالی تحقیقات سلامت به تصویب رسید

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اساسنامه شورای عالی تحقیقات سلامت به تصویب رسید  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام این خبر اظهار داشت: این اساسنامه در راستای توسعه تحقیقات سلامت و طبق اسناد بالادستی و نقشه جامع علمی سلامت و به دستور وزیر بهداشت با هدف سیاستگذاری، راهبری، حمایت و نظارت بر تحقیقات سلامت محور تدوین و به تصویب رسید.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، افزود: شورای عالی تحقیقات سلامت در وزارت بهداشت جایگاهی برای سیاستگذاری کلان جهت تحقیقات مسئله‌محور، بررسی نیازهای تحقیقاتی در حوزه سلامت جامعه و تعیین راه‌های ارتقای جایگاه تولید علم و مرجعیت علمی در منطقه و جهان است و باید به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، سیاستگذاری و نظارتی وزارت بهداشت در تمام زمینه‌های تحقیقات در حوزه سلامت به ایفای نقش بپردازد.
وی برنامه‌ریزی برای توسعه، تسهیل و تسریع در انجام تحقیقات تقاضامحور است، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف این کمیته تعیین اولویت‌های تحقیقات در حوزه سلامت، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز جهت رسیدن به اهداف نظام سلامت در حوزه تحقیقات و تدوین برنامه‌ همکاری‌های ارتباطات بین‌المللی در قلمرو تحقیقات حوزه سلامت به شمار می‌رود.
پناهی با بیان اینکه تعیین خط مشی تحقیقاتی و برنامه استراتژیک کشور در حوزه سلامت و تعیین ذینفعان نیز از دیگر محورهای اصلی فعالیت شورای مذکور است، خاطرنشان کرد: برقراری نظام مدیریت بهینه تحقیقات با یکپارچه‌سازی در سیاستگذاری و حمایت‌های مالی و بهبود فرآیندهای نظارتی، تدوین اهداف کلان و راهبردی توسعه تحقیقات حوزه سلامت در کشور از اهداف شورای عالی تحقیقات سلامت تعیین شده است.
وی افزود: طراحی راهکارهای آموزش و توانمندسازی هدفمند پژوهشگر در نظام سلامت، سیاستگذاری و تدوین راهبردهای لازم برای گسترش به کارگیری تحقیقات حوزه سلامت در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، تدوین مقررات و ضوابط ارجاع شده از سوی مراکز مختلف معاونت تحقیقات و فناوری نیز از دیگر اهداف شورای عالی تحقیقات سلامت تعیین شده است.
معاون وزیر بهداشت با اشاره اینکه ریاست شورا بر عهده مقام عالی وزارت بهداشت است، یادآور شد: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز به عنوان نایب رئیس و رئیس مرکز توسعه هماهنگی و ارزشیابی تحقیقات نیز به عنوان دبیر شورا خواهند بود. معاون بهداشت، معاون درمان، معاون دانشجویی و فرهنگی، معاون آموزشی، معاون توسعه، مدیریت و منابع و برنامه ریزی وزرات بهداشت، معاون پرستاری و رئیس سازمان غذا و دارو از اعضای حقوقی و حقیقی شورای عالی تحقیقات سلامت به شمار می‌روند.
پناهی در ادامه بر ضرورت تشکیل شورای معین شورای عالی تحقیقات سلامت تاکید کرد و تصریح کرد: به منظور انجام امور تخصصی و تصمیم‌گیری در زمینه درخواست‌ها و رسیدگی به موارد مرتبط با دستورجلسه شورای عالی، شورای معین شورای عالی تحقیقات سلامت به ریاست معاون تحقیقات و فناوری و دبیری رئیس مرکز توسعه هماهنگی و ارزشیابی تحقیقات نیز تشکیل خواهد شد. امیدوارم براتون خبر   اساسنامه شورای عالی تحقیقات سلامت به تصویب رسید براتون مفید بوده باشه

 
2022-09-13 17:07:40