از سینماگران به‌عنوان سفیران کتابخوانی استفاده شود به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری از سینماگران به‌عنوان سفیران کتابخوانی استفاده شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به همراه اصغر گودرزی معاون اداره کل توسعه کتابخانه و مشارکت‌ها، محمدرضا هراتی معاون […]

از سینماگران به‌عنوان سفیران کتابخوانی استفاده شود

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری از سینماگران به‌عنوان سفیران کتابخوانی استفاده شود  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به همراه اصغر گودرزی معاون اداره کل توسعه کتابخانه و مشارکت‌ها، محمدرضا هراتی معاون توسعه و ترویج کتابخانه، محمدرضا اسفاری سرپرست اداره کل امور فرهنگی کتابخانه‌ها، محمدمهدی زرافشان مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل، سید باقر میرعبداللهی مدیر کل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی و زهرا جعفری مشاور رسانه‌ای با محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در راستای گسترش همکاری بین حوزه سینما و کتاب صبح امروز ۲۵ هاریکاماه دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی و نقش کتاب در رشد و ارتقای فرهنگ عمومی گفت: به طور قطع، بهره‌گیری از ابزارهای چون سینما برای تبیین و ترویج موضوع کتابخوانی بسیار مهم است و می‌توان با همکاری‌های متقابل از ظرفیت‌های مغفول مانده در این دو حوزه به نفع هم استفاده کنیم.
خزاعی با اشاره به وضعیت سینماها در کشور و مقایسه آماری آن با دیگر کشورهای منطقه عنوان کرد: از ظرفیت‌های زیرساختی نهاد کتابخانه‌ها چنانچه از استانداردهای لازم برای بهره‌مندی سینمایی برخوردار باشند، می‌توان استفاده کرد.
وی ادامه داد: کتاب و کتابخانه با سینما پیوند ناگسستنی دارد بنابراین می‌توان با شناسایی شرایط و زمینه‌های لازم، پیوند بین این دو بخش را تقویت کرد.
رئیس سازمان سینمایی کشور با بیان اینکه شناسایی و معرفی کتاب‌هایی که قابلیت مرجعیت اقتباس را دارند از نیازهای سینمای کشور است مطرح کرد: نهاد کتابخانه‌ها می‌تواند در این زمینه با کمک کارشناسان و خبرگان آثار واجد شرایط را به تناسب نیاز جامعه معرفی کند.
خزاعی به ایجاد کتابخانه‌های تخصصی سینما در استان‌های مختلف کشور، تقویت رویکرد سینما در مراکز کتابخانه‌ها و حضور این نهاد در رویدادهای مهمی همچون جشنواره فیلم فجر به‌ویژه تجلی اراده ملی اشاره کرد: این نهاد می‌تواند در قالب همکاری مشترک با بنیاد سینمایی فارابی اقدام به تولید آثار کند که فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در کشور ارتقا و گسترش یابد.
رئیس سازمان سینمایی در پی پیشنهاد دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی برای استفاده از ظرفیت‌های زیرساختی این نهاد با بهره‌وری سینمایی عنوان کرد: این برنامه می‌تواند با نظر کارشناسی موسسه سینما شهر پیگیری شود.
خزاعی پیشنهاد داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی از سینماگران شاخص و موثر به عنوان سفیران کتابخوانی استفاده کند.
در ادامه این جلسه مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن ارائه گزارشی از مراکز کتابخانه‌ای کشور گفت: نهاد کتابخانه به لحاظ برخورداری از گستردگی و زیرساخت در منطقه اول و در آسیا در رتبه دوم قرار دارد. این در حال حاضر از بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ کتابخانه در سراسر کشور بهره‌مند است.
وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌ها در کنار مساجد و مدارس یکی از گسترده‌ترین مراکز هنری کشور محسوب می‌شود افزود: بنابراین می‌توان از ظرفیت کتابخانه‌ها در زمینه آموزش، نمایش فیلم، مشارکت در جشنواره‌ها و لوکیشن فیلم‌ها بهره برد.
رمضانی با اشاره به تعدد مراکز زیرساختی در نهاد کتابخانه در مناطق و استان‌های مختلف کشور پیشنهاد داد: در استان‌هایی که فاقد سینما هستند می‌توان از این ظرفیت برای اکران فیلم و پاتوق‌های سینمایی استفاده کرد.
وی با اشاره به برنامه‌هایی چون کتاب فیلم و اقتباس در سینما از آمادگی این نهاد برای تولید مشترک، همکاری در رویدادهای فرهنگی و جشنواره‌ها و هم افزایی سالن‌هایی از این نهاد به ناوگان سینمایی کشور خبر داد و از پیشنهاد رئیس سازمان سینمایی برای انتخاب سفیران کتابخوانی از میان چهره‌های سینمایی استقبال کرد.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در پایان توضیح داد: ما به دنبال ترویج و گسترش فرهنگ کتابخوانی در کشور هستیم و در این راستا می‌توان از ابزار سینما و چهره‌های سینمایی کمک گرفت. امیدوارم براتون خبر   از سینماگران به‌عنوان سفیران کتابخوانی استفاده شود براتون مفید بوده باشه

 
2022-10-19 17:12:24