اختصاص غرفه ویژه در نمایشگاه پژوهش به موضوعات کوانتوم و متاورس به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اختصاص غرفه ویژه در نمایشگاه پژوهش به موضوعات کوانتوم و متاورس  به گزارش خبرنگار هاریکا، پیمان صالحی در نشست خبری که امروز دوشنبه ۷ آذرماه به مناسبت تشریح برنامه های هفته پژوهش ۱۴۰۱ برگزار شد، اظهار […]

اختصاص غرفه ویژه در نمایشگاه پژوهش به موضوعات کوانتوم و متاورس

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اختصاص غرفه ویژه در نمایشگاه پژوهش به موضوعات کوانتوم و متاورس  به گزارش خبرنگار هاریکا، پیمان صالحی در نشست خبری که امروز دوشنبه ۷ آذرماه به مناسبت تشریح برنامه های هفته پژوهش ۱۴۰۱ برگزار شد، اظهار کرد: ما در هفته پژوهش برنامه‌های استانی و یک سری برنامه های ملی داریم. هفته پژوهش از ۱۲ تا ۱۷ آذرماه به صورت استانی و از ۱۹ تا ۲۵ آذرماه به صورت ملی برگزار خواهد شد. امسال سعی کردیم که آذرماه تم پژوهش و فناوری داشته باشد و بسیاری از دانشگاه‌های ما نمایشگاه های پژوهشی خود را برپا کرده اند.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با اشاره به اینکه استانداران، ریاست هفته پژوهش و فناوری را برعهده دارند، گفت: ۱۵ آبان ماه در جلسه شورای معاونین وزارت کشور شرکت کردیم و هماهنگی های لازم برای استفاده از ظرفیت استانداران صورت گرفت و طبق توافقنامه ای که صورت گرفت، رئیس ستاد هفته پژوهش وفناوری در استان ها «استاندار»، دبیر ستاد «رئیس دانشگاه معین استان»، معاون پژوهش دانشگاه معین استان «دبیر جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری»، مدیرکل آموزش و پرورش استان به عنوان «دبیر جشنواره دانش آموزی» و رئیس پارک علم و فناوری استان «دبیر نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری» خواهد بود.
شعار و اسامی روزهای هفته پژوهش و فناوری ۱۴۰۱
صالحی به شعار و اسامی روزهای هفته پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: ۱۹ آذر به نام جهاد تبیین و دستاوردهای علمی و فناوری، ۲۲ آذر مدرسه و آینده‌سازان خلاق، ۲۱ آذر علوم انسانی و علوم پایه – ارکان اقتصاد دانش بنیان، ۲۲ آذر دانشگاه، تولید دانش بنیان اشتغال آفرین، ۲۳ آذر پژوهش و فناوری بنیان مرجعیت دیپلماسی علمی و ۲۴ آذر به نام دانشمندان و سرآمدان علمی پیشران پژوهش و فناوری نامگذاری شده است.
وی ضمن بیان اینکه باید به گونه رفتار کنیم که ارتباط آموزش عالی و آموزش آموزش و پرورش گسترش یابد، خاطرنشان کرد: در همین راستا روزهایی هماهنگ شده تا دانش آموزان به همراه والدین خود از دانشگاه ها بازدید کنند. با همه دانشگاه ها برای این فعالیت هماهنگ شده تا خانواده ها دید واقعی نسبت به دانشگاه ها و موضوعات دانشی پیدا کنند. این برنامه برای روزهای مختلف در هفته پژوهش و فناوری هماهنگ شده است.امسال در هفته پژوهش از ۱۰۰ دانش آموز برتر فناور در سطح ملی تقدیر می شوند.
این مقام مسئول وزارت با اشاره به نامگذاری یکی از روزهای هفته پژوهش به نام پژوهش و فناوری مرجعیت دیپلماسی علمی گفت: از حدود ۷۸ هزار مقاله در سال ۲۰۲۱، ۳۵.۷ درصد آن با همکاری بین‌المللی بوده است و این یعنی در حوزه دیپلماسی علمی، دانشمندان ما به خوبی توانسته از مرزهای سیاسی و جغرافیایی عبور کنند.
برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فن‌بازار تستا ۱۹ تا ۲۲ آذرماه همزمان با نمایشگاه ایران ساخت
صالحی با بیان این مطلب که نمایشگاه دستاوردهای فن‌بازار تستا ۱۹ تا ۲۲ آذرماه همزمان با نمایشگاه ایران ساخت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، گفت: زنگ پژوهش در مدارس ۲۰ آذر ماه به صدا درمی آید؛ همچنین جشنواره تجلیل از اندیشمندان و پژوهشگران جوان ۲۱ آذرماه و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده ۲۴ آذرماه برگزار خواهد شد.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تصریح کرد: امسال غرفه ویژه ای مخصوص موضوعات خاص شامل هوش مصنوعی، کوانتوم، متاورس و غیره در نظر گرفته‌ایم و برنامه های مختص حوزه علوم انسانی اجتماعی و اسلامی از سوی دانشگاه و پژوهشگاه های مرتبط تعریف شده است؛ همچنین در حاشیه نمایشگاه نشست و میزگردهای تخصصی نیز برگزار می شود.
برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها در حاشیه نمایشگاه هفته پژوهش
وی به برگزاری نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها در حاشیه برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری برگزاری نشست مشترک مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و دستگاه های اجرایی است؛ در سال ۱۴۰۰ رکورد خوبی در ارتباط با قراردادهای ارتباط با صنعت داشتیم به طوری که تعداد قراردادها از مرز ۱۰ هزار قرارداد گذشت و ارزش آن بالغ بر ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که یک رکورد در تاریخ آموزش عالی کشور محسوب می شود.
صالحی با اشاره به وجود ۴۱۸ انجمن علمی گفت: باید یک بازآفرینی در نقش انجمن های علمی در فعالیت های علمی داشته باشیم؛ تعداد انجمن های علمی در ایران از میانگین بین‌المللی بیشتر است و ما باید فعالیت این انجمن ها را بازنگری کنیم؛ ما در حاشیه نمایشگاه هفته پژوهش نشستی با روسای انجمن های علمی داریم و برای اولین بار فضای بسیار بزرگ چند صد متری را به انجمن های علمی دانشجویی اختصاص داده‌ایم تا محصولات خود را در آن به نمایش بگذارند.
تقدیر از برگزیدگان برتر در حوزه مهارت افزایی
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری خاطرنشان کرد: امسال به طور ویژه برگزیدگانی در حوزه ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه در سطح ملی و استانی خواهیم داشت؛ بر همین اساس پایان‌نامه‌ها و رساله های تقاضا محور برگزیده، همکاران اجرایی و صنعتی برتر دانشگاه ها، کارفرمایان برتر، ۳ استاندارد برتر کشور در ارتباط با دانشگاه و صنعت، دانشگاه برتر در حوزه مهارت افزایی برای اشتغال معرفی و تقدیر می‌شوند. همچنین از دانشمندان در همکاری دانشگاه و صنعت تقدیر می‌شود.
وی با اعلام اینکه دانشگاه ها تاکنون ۲۸۵ پژوهشگر برگزیده به ما معرفی کرده اند، گفت: هر سال در هفته پژوهش، حدود ۲۰ پژوهشگر برتر معرفی می‌کنیم؛ در حوزه فناوران برتر کسانی که یا مدیران شرکت دانش بنیان هستند یا در تجاری‌سازی دستاوردی داشته اند، توسط معاونت فناوری انتخاب می‌شوند و در نهایت ۸ تا ۱۰ نفر تقدیر خواهند شد. امیدوارم براتون خبر   اختصاص غرفه ویژه در نمایشگاه پژوهش به موضوعات کوانتوم و متاورس براتون مفید بوده باشه

 
2022-12-02 20:06:58