اجرای ۲۶ پروژه پیشران توسط نخبگان به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اجرای ۲۶ پروژه پیشران توسط نخبگان  به گزارشهاریکا خبر، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در نشستی با اصحاب رسانه که با حضور محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در معاونت علمی برگزار شد به تشریح آئین نامه حمایت […]

اجرای ۲۶ پروژه پیشران توسط نخبگان

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اجرای ۲۶ پروژه پیشران توسط نخبگان  به گزارشهاریکا خبر، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در نشستی با اصحاب رسانه که با حضور محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در معاونت علمی برگزار شد به تشریح آئین نامه حمایت از نخبگان ایرانی پرداخت.
وی با بیان اینکه آئین نامه حمایت از نخبگان ایرانی هفته گذشته به تصویب رسید، گفت: این آئین نامه ۱۸ ماده دارد که در راستای حمایت از نخبگان در زمینه‌های بیمه و مسکن، حضور آنها به عنوان اعضای هیأت علمی، شرکت‌های دانش بنیان، پروژه‌های پیشرفت و … با کمک دستگاه‌های اجرایی اجرایی می‌شود.
دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه توجه به نخبگان جزو بدیهی‌ترین مسائل هر جامعه آگاه و دولت هوشمند است، گفت: در سراسر دنیا این موضوع سرلوحه کار دولت هوشمند قرار می‌گیرد.
به گفته معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان کمک استعدادهای برتر و نخبگان می‌تواند به مدیریت بهتر و حل مسائل کشور کمک کند تا سطح جامعه ارتقا پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: آئین نامه حمایت از نخبگان ایرانی یک دستورالعمل حمایتی از نخبگان است که می‌توانیم از پتانسیل آنها برای حل مسائل بزرگ کشور بهره ببریم.
وی بیان کرد: این آئین نامه هفته گذشته به تصویب رسیده است و قرار است از سال آینده به صورت فوری و جدی آئین نامه حمایت از نخبگان پیگیری شود.
دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه معاونت علمی وظیفه جریان سازی و هماهنگی در حوزه علم و فناوری را بر عهده دارد گفت: در راستای تحقق این امر ۵ اولویت و موضوع را سرلوحه کار خود قرار داده است؛ «توسعه اندیشه ورزی در کشور»، «توسعه علمی»، «توسعه فناوری»، «تحقق اقتصاد دانش بنیان» و «توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار» از جمله این اولویت‌ها برای جریان سازی به شمار می‌رود.
به گفته دهقانی فیروزآبادی، تمام هدف معاونت علمی تقویت بنیاد علمی کشور و توسعه آن است و با ایجاد فضای لازم برای اشخاص شاخص به جریان سازی در سطح ملی و جهانی کمک می‌کند؛ این موضوع ذیل هدف توسعه علم پیش می‌رود.
وی در خصوص اولویت توسعه فناوری گفت: ما لازم داریم با توجه به نیاز کشور و نظرات نخبگان آینده ایران را با توسعه فناوری ارتقا دهیم.
وی در خصوص تحقق اقتصاد دانش بنیان گفت: معاونت علمی درصدد است با تمام زنجیره علم، فناوری و نوآوری کشور به این جریان سازی سرعت بخشد.
۲۶ پروژه پیشران توسط نخبگان اجرا می‌شود
دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه یکی از مجموعه فعالیت‌هایی که معاونت علمی در پیش گرفته است پیگیری اجرای ۱۸ پروژه پیشران در حوزه‌های مختلف است.
وی با بیان اینکه برای امسال ۱۸ پروژه پیشران و برای سال آینده ۸ پروژه دیگر را تعریف کرده‌ایم که به واسطه نخبگان کشور و ایرانیان مقیم خارج اجرایی شود.
وی با بیان اینکه جمعاً ۲۶ پروژه بزرگ پیشران قرار است توسط نخبگان کشور طی سه سال اجرایی شود، گفت: جمعاً هزینه این پروژه‌ها یک میلیارد یورو خواهد شد که قرار است در حوزه‌های سلامت، حمل و نقل، تنش‌های آبی، امنیت غذایی، مواد اجرایی شوند.
به گفته وی این پروژه‌ها دارای تکنولوژی سطح بالایی هستند که تأثیرگذاری زیادی در زندگی مردم خواهد داشت.
دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان در راستای سند جدید شناسایی و ارزیابی استعدادها گام بزرگی برداشته است، گفت: این بنیاد توانسته آئین نامه‌ای در این راستا تدوین کند تا به سهولت نخبگان شناسایی شوند. از سوی دیگر دستگاه‌های اجرایی از توانایی این نخبگان بهره ببرند.
وی گفت: قرار است کمیته‌ای راهبردی و اجرایی در بنیاد ملی نخبگان شکل بگیرد تا به روند اجرایی سازی آئین نامه حمایت از نخبگان نظارت شود؛ هر یک از دستگاه‌های اجرایی در این کمیته نمایندگانی دارند. از ابتدای امسال وضعیت درخواست نخبگان خارج از کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته به طوری که از ابتدای ۱۴۰۱، ۱۷۰۰ نفر درخواست بازگشت داده‌اند.
وی درباره ممنوع المصاحبه شدن رئیس رصدخانه مهاجرت ایران گفت: از اینکه رئیس رصدخانه مهاجرت ایران ممنوع المصاحبه است اطلاعی ندارم. نمی دانم چگونه رسانه‌ای شده است. این رصدخانه یک پژوهشکده در دانشگاه صنعتی شریف است و به طور مستقیم با حکمرانی و دستگاه‌های دولتی در ارتباط نیست از این رو به آمارهای رسمی در این زمینه دسترسی ندارد.
معاون علمی با تاکید بر اینکه این مؤسسه به آمارهای رسمی در خصوص گذرنامه‌ها و مدارک دانشگاهی و ورودی‌ها و خروجی‌ها دسترسی ندارد و داده‌های ارائه شده از سوی این مؤسسه شفاف نیست.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه این رصدخانه ممنوع المصاحبه نیست، تاکید کرد: تاکید بر این است که از ارائه داده‌های غلط به مردم ممانعت شود.
وی با تاکید بر اینکه پدیده مهاجرت در کشور وجود دارد و قابل کتمان نیست، ادامه داد: وجود این پدیده ناشی از سیاستگذاری‌ها، عدم توجه به زیر ساخت‌ها، عدم ایجاد منابع جدید است.
دهقانی با بیان اینکه پدیده مهاجرت مختص ایران نیست عنوان کرد: یک کشوری با ابعاد ایران و نسبت فارغ‌التحصیلان مهندس نسبت به کل جمعیت، موجب شده تا شرکت‌های زیادی ایجاد شود که برخی از آنها موفق و برخی دیگر ناموفق عمل کنند.
وی با بیان اینکه از سوی دیگر کشورهایی مانند ترکیه مشوق‌ها و امتیازهای خوبی برای جذب شرکت‌ها و استارت اپ ها تعریف کرده گفت: برخی از استارت‌آپ‌ها برای بهره مندی از این تسهیلات از کشور مهاجرت کردند و مهاجرت آنها به معنی قهر نیست. ما با بسیاری از این شرکت‌ها همکاری داریم. امیدوارم براتون خبر   اجرای ۲۶ پروژه پیشران توسط نخبگان براتون مفید بوده باشه

 
2023-03-04 11:55:48