اجرای اقدامات فرهنگی و هویت‌ساز سند راهبردی کشور در امور نخبگان به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اجرای اقدامات فرهنگی و هویت‌ساز سند راهبردی کشور در امور نخبگان  به گزارش خبرگزاری هاریکا، به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ اولین نشست شورای فرهنگی‌ بنیاد ملی نخبگان با حضور ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد […]

اجرای اقدامات فرهنگی و هویت‌ساز سند راهبردی کشور در امور نخبگان

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  اجرای اقدامات فرهنگی و هویت‌ساز سند راهبردی کشور در امور نخبگان  به گزارش خبرگزاری هاریکا، به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ اولین نشست شورای فرهنگی‌ بنیاد ملی نخبگان با حضور ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، سید احمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امور مردمی سازی دولت، عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعید کرمی؛ سرپرست دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان، عباس ابراهیمی معاون نخبگان و سرآمدان، سید محمدصادق موحد معاون آینده‌سازان و میثم شهبازی معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.
در این نشست، ناصر باقری‌مقدم؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: در سال‌های گذشته رویکرد بنیاد ملی نخبگان این بود که فعالیت‌های مختلف، پیوست فرهنگی داشته باشند. طرح‌هایی مثل «هسته‌های مسئله محور»، «رویدادهای رقابتی مسئله محور «و «توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی دانشجویان و طلاب مستعد» در بنیاد در حال اجرا هستند؛ این طرح‌ها گرچه پیوست فرهنگی دارند اما عمدتاً در حوزه‌های فرهنگی و هویت‌ساز به قدر کافی نتوانستند به نتایج کامل دست پیدا کنند و بیشتر روی حوزه‌های علمی و فناوری تمرکز داشته‌اند.
باقری‌مقدم ادامه داد: نیاز است اقدامات فرهنگی و هویت‌ساز سند راهبردی کشور در امور نخبگان عملیاتی شوند؛ این قبیل اقدامات با محوریت اصول و ارزش‌های انقلاب یا ترویج فرهنگ قرآن و عترت علیه‌السلام و دلبستگی به وطن باید در فضای نخبگانی به صورت جدی انجام شوند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در برخی موارد مانند تکریم مفاخر بنیاد ملی نخبگان عملکرد قابل قبولی داشته است، اضافه کرد: حدود ۲۰ برنامه در بنیاد ملی نخبگان در حال اجراست که اغلب این برنامه‌ها با نام شهدا نامگذاری شده‌اند. با این حال، نیاز به طراحی و اجرای شیوه‌نامه‌ها و برنامه‌های خاص برای مسائل فرهنگی و هویت‌ساز نیز احساس می‌شود که این امر باید ذیل شورای فرهنگی‌ برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان محقق شود.
باقری‌مقدم با اشاره به لزوم گسترش تعامل و همکاری این مجموعه با دفتر نهاد مقام معظم رهبری و نقش آن در توسعۀ برنامه‌های فرهنگی، اظهار داشت: برای برقراری هرچه بیشتر این ارتباط، دفتر نهاد مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان ایجاد شده و یکی از مسئولیت های این دفتر در بنیاد تمشیت و دبیری شورای فرهنگی بنیاد است.
وی با بیان اینکه عمدۀ مشکل نخبگان مسائل فرهنگی و هویتی است، تصریح کرد: سال آینده باید حرکت جهشی در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و هویت‌ساز آغاز شود که البته این امر نیازمند حمایت نهادها و سازمان‌های مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی است.
باقری‌مقدم بیان داشت: بنیاد ملی نخبگان در سال‌های گذشته و همچنین در سال جاری در برخی حوزه‌ها مانند حل مسئله یا اشتغال نخبگان اقدامات خوبی را شروع کرده است و اکنون نیاز است در حوزه برنامه‌های هویت‌ساز اسلامی و دینی، روند جدیدی را آغاز کند که البته برخی اقدامات از جمله دیدار با علمای اخلاق در سال جاری اجرا شدند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه در بنیاد ملی نخبگان و نظام نخبگانی کشور، دغدغه برنامه‌های فرهنگی وجود دارد، تأکید کرد: در اکوسیستم‌ها دو نوع فعالیت فضاسازی فرهنگی و اقدامات فرهنگی خاص تعریف می‌شود. در حوزۀ نخبگان نیز همین مصداق وجود دارد و جامعه نیازمند خدمات متقابل نخبگان و کشور است. در این نگاه، هم نخبه در توسعه اکوسیستم کشور به صورت فعال حضور دارد و هم می‌توان توانمندی آنان را به چرخه خدمت‌رسانی به جامعه تزریق کرد. این همان نگاهی است که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تأکید داشته و دارند.
وی با بیان اینکه نظام نخبگانی باید به جامعۀ نخبگان خدمت کند و نخبگان نیز باید توان خود را برای خدمت به جامعه بومی هزینه کنند، افزود: نخبگان بخشی از گفتمان رایج در جامعه علمی هستند. امروز گفتمان‌هایی بعضا نامطلوب در حوزه فردگرایی و منفعت‌طلبی در جامعه علمی در حال ترویج و گسترش است که یک خطر بزرگ برای جامعه محسوب می‌شود. این قبیل موارد نشان می‌دهد که طراحی و اجرای برنامه‌ در حوزه هویت‌سازی فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است. امیدوارم براتون خبر   اجرای اقدامات فرهنگی و هویت‌ساز سند راهبردی کشور در امور نخبگان براتون مفید بوده باشه

 
2023-01-30 15:02:16