ابراز نگرانی انجمن فیلم کوتاه از آینده اکران فیلم‌های «هنروتجربه» به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری ابراز نگرانی انجمن فیلم کوتاه از آینده اکران فیلم‌های «هنروتجربه»  به گزارش خبرگزاری هاریکا، انجمن فیلم کوتاه ایران در واکنش به تغییرات صورت گرفته از سوی سازمان سینمایی در فرآیند حمایت از اکران فیلم‌های هنری و […]

ابراز نگرانی انجمن فیلم کوتاه از آینده اکران فیلم‌های «هنروتجربه»

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری ابراز نگرانی انجمن فیلم کوتاه از آینده اکران فیلم‌های «هنروتجربه»  به گزارش خبرگزاری هاریکا، انجمن فیلم کوتاه ایران در واکنش به تغییرات صورت گرفته از سوی سازمان سینمایی در فرآیند حمایت از اکران فیلم‌های هنری و تجربی، بیانیه‌ای صادر کرد.
در متن این بیانیه آمده است: در روزهای گذشته، خبر تعطیلی موقت فعالیت «موسسه هنر و تجربه‌ی ایرانیان» منتشر شد. سازمان سینمایی در طراحی سیاست‌های جدید خود، حمایت از اکران عمومی فیلم‌های موسوم به هنر و تجربه را به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی واگذار کرد. اگر چه هنوز تصویر واضحی از شکل و شیوه حمایت مرکز گسترش از این گروه فیلم‌ها اعلام نشده، اما به عنوان انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) هشدار می‌دهیم و نگرانی واضح و صریح خود را از این تصمیم سازمان سینمایی و از دست رفتن بخش دیگری از بسته حمایتی سازمان سینمایی از فیلم‌های موسوم به هنر و تجربه اعلام می‌کنیم.
نمایش‌های عمومی هنر و تجربه – که بخش مهمی از فیلم‌های کوتاه و بلند به نمایش درآمده در آن، ساخته اعضا این انجمن بوده – نقش مهمی در توجه و معرفی فیلم‌های جریان ساز این سال‌های سینما داشت و این تصمیم، اندک امید باقیمانده را از میان می‌برد. متمرکز شدن همه‌ی فعالیت‌های منتسب به جریان تجربه‌گرای سینما، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، تصمیم درستی نیست. ساختار دولتی، نمی‌تواند جریان آزاد و تجربه‌گرای انبوه فیلمسازان کوتاه و مستقل و تجربی را تحمل کرده و بپذیرد. نگاهی که همواره به سینما با رقم و صندلی و تعداد مخاطب و فروش می‌نگرد، نمی‌تواند تحمل نمایش فیلم‌های خارج از جریان عادی سینما را داشته باشد.
«هنر و تجربه» با همه اشکالات اجرایی‌اش، این ویژگی را داشت که می‌توانست فارغ از هر گونه نگاه سیستماتیک و تولیدی و اقتصادی به سینما نگاه کرده و حامی جریانی باشد که اغلب با سرمایه‌های خصوصی و شخصی نوید تجربه‌های تازه در سینما را می‌دهد.
سازمان سینمایی علی‌رغم همه وعده‌های آغازین برای حمایت از بخش خصوصی، اما در عمل یکی دیگر از بسته‌های حمایتی دولت از جریان خصوصی را با این تصمیم خود به بخش دولتی واگذار کرد. محدود شدن این بخش هیچ نوید روشنی برای سینما در پی نخواهد داشت. سینمایی که نیازمند تجربه‌های تازه‌تر است و نباید آن را با مناسبات مرسوم سینمای رسمی و تجاری کشور سنجید.
ما نگران بی‌توجهی واضح به فیلم کوتاه هستیم که می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد. امیدواریم مدیران سازمان سینمایی در گفتگو با فیلمسازان فیلم کوتاه، مستند، مستقل و تجربه‌گرا برای این بخش تصمیم گیری کنند. فیلمسازانی که با چنگ و دندان فیلم می‌سازند و همه امیدشان به این حداقل اکران عمومی است. امیدوارم براتون خبر   ابراز نگرانی انجمن فیلم کوتاه از آینده اکران فیلم‌های «هنروتجربه» براتون مفید بوده باشه

 
2022-03-20 06:20:26