کمبود ویتامین B۱۲ به روند رشد کودکان آسیب می رساند به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  کمبود ویتامین B۱۲ به روند رشد کودکان آسیب می رساند  به گزارشهاریکا خبر به نقل از ساینس دیلی، کمبود B۱۲ یک مشکل بزرگ و در عین حال نادیده گرفته شده است. به گفته محققان دانشگاه کپنهاگ […]

کمبود ویتامین B۱۲ به روند رشد کودکان آسیب می رساند

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  کمبود ویتامین B۱۲ به روند رشد کودکان آسیب می رساند  به گزارشهاریکا خبر به نقل از ساینس دیلی، کمبود B۱۲ یک مشکل بزرگ و در عین حال نادیده گرفته شده است. به گفته محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک، این مشکل نیازمند راه حل های جدید است.

کمبود ویتامین B۱۲ نه تنها به طور بالقوه منجر به کم خونی می‌شود، بلکه می‌تواند به سیستم عصبی آسیب برساند. و برای کودکان خردسال، B۱۲ برای رشد مغز بسیار مهم است.

«هنریک فریس»، محقق ارشد این مطالعه و استاد گروه تغذیه و ورزش دانشگاه کپنهاگ، می‌گوید: «در میان بسیاری از کودکانی که در مطالعه ما شرکت کردند، ما یک ارتباط قوی بین کمبود ویتامین B۱۲ و رشد ضعیف حرکتی و کم خونی پیدا کردیم.»

سال‌هاست که در سرتاسر جهان به کمبود ویتامین A، روی و آهن توجه می‌شود، در حالی که تحقیقات کمی در مورد کمبود B۱۲ وجود دارد.

بیش از ۱۰۰۰ کودک مبتلا به سوءتغذیه حاد ۶ تا ۲۳ ماهه در این مطالعه شرکت کردند. سطح ویتامین B۱۲ کودکان هم قبل و هم بعد از سه ماه رژیم غذایی روزانه حاوی محتوای توصیه شده B۱۲ اندازه گیری شد. هنگامی که مطالعه شروع شد، دو سوم از کودکان سطح B۱۲ پایین یا حاشیه‌ای داشتند.

حتی پس از سه ماه تسکین غذایی، یک سوم از کودکان همچنان سطح پایین یا حاشیه‌ای ذخیره B۱۲ را داشتند. توضیح تأسف بار این است که محدودیتی برای میزان جذب B۱۲ وجود دارد.

به گفته محققان: روده کودک تنها می‌تواند ۱ میکروگرم B۱۲ را در هر وعده غذایی جذب کند. بنابراین، اگر کودکی ۵۰۰ میکروگرم کمبود داشته باشد، بیش از چند هفته طول می‌کشد تا کمبود او جبران شود.

از آنجایی که بدن ما نمی‌تواند به تنهایی B۱۲ تولید کند، باید آن را از طریق محصولات حیوانی یا مکمل‌های دارویی تأمین کرد. با این حال، در بسیاری از کشورهای کم درآمد، دسترسی به غذاهای حیوانی برای عموم مردم بسیار دشوار است.

خبرگزاری هاریکا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید امیدوارم براتون خبر   کمبود ویتامین B۱۲ به روند رشد کودکان آسیب می رساند براتون مفید بوده باشه

 
2022-05-18 09:09:18