ویتامین D برای بیماران حیاتی است/ علائم فیبرومیالژیا را بشناسیم به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  ویتامین D برای بیماران حیاتی است/ علائم فیبرومیالژیا را بشناسیم  به گزارش خبرگزاری هاریکا، مرجان باژن گفت: بسیاری از بزرگسالان در ابتدای تشخیص بیماری فیبرومیالژیا، مبتلا به کمبود ویتامین D هستند، در حالی که این ویتامین […]

ویتامین D برای بیماران حیاتی است/ علائم فیبرومیالژیا را بشناسیم

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  ویتامین D برای بیماران حیاتی است/ علائم فیبرومیالژیا را بشناسیم  به گزارش خبرگزاری هاریکا، مرجان باژن گفت: بسیاری از بزرگسالان در ابتدای تشخیص بیماری فیبرومیالژیا، مبتلا به کمبود ویتامین D هستند، در حالی که این ویتامین برای این بیماران حیاتی است.
وی با اشاره به مطالعات انجام شده افزود: کمبود ویتامین D می‌تواند موجب درد عضلانی و استخوانی شود و افزایش سطح آن ممکن است به تخفیف علائم بیماری کمک کند. بنابراین تمامی بیماران باید از نظر کمبود این ویتامین غربالگری شوند و در صورت نیاز، با تجویز پزشک از مکمل این ویتامین استفاده کنند.
به گفته استادیار دانشکده تغذیه، مواجهه با نور خورشید و مصرف برخی مواد غذایی از منابع تأمین کننده ویتامین D هستند.
وی، زرده تخم مرغ را منبع خوب ویتامین D برشمرد و ماست کم چرب غنی‌شده با ویتامین D، آب پرتقال غنی‌شده با ویتامین D، غلات غنی شده با ویتامین D و ماهی تن را از دیگر مواد غذایی حاوی این ویتامین ذکر کرد.
باژن یادآور شد: گرچه مصرف غذاهای حاوی ویتامین D ممکن است در همه مبتلایان به فیبرومیالژیا منجر به کاهش علائم بیماری نشود، اما مصرف آنها به دلیل کمک به ساخت استخوان‌های سالم‌تر بسیار مفید است.
فیبرومیالژیا نوعی سندرم است که با دردهای اسکلتی عضلانی، احساس خستگی، اختلال خواب و حتی گاهی مشکل در حافظه، اضطراب و افسردگی همراه است. امیدوارم براتون خبر   ویتامین D برای بیماران حیاتی است/ علائم فیبرومیالژیا را بشناسیم براتون مفید بوده باشه

 
2022-08-16 09:18:47