واکنش سخنگوی گمرک به ادعای سازمان غذا و دارو درباره شیرخشک به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  واکنش سخنگوی گمرک به ادعای سازمان غذا و دارو درباره شیرخشک  به گزارش خبرگزاری هاریکا، در بخشی از برنامه شبکه تلویزیونی افق، سید روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک در واکنش به مشاور سازمان غذا و دارو […]

واکنش سخنگوی گمرک به ادعای سازمان غذا و دارو درباره شیرخشک

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  واکنش سخنگوی گمرک به ادعای سازمان غذا و دارو درباره شیرخشک  به گزارش خبرگزاری هاریکا، در بخشی از برنامه شبکه تلویزیونی افق، سید روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک در واکنش به مشاور سازمان غذا و دارو مبنی بر الزام ارسال اطلاعات کالا در حین تخلیه و قبل از اظهار از سوی گمرک به سازمان غذا و دارو گفت: سازمان غذا و دارو بهتر از همه ما می‌داند که مرجع تحویل گیرنده کالا گمرک نیست و این مواردی که اعلام می‌کنند اصلاً در حوزه اختیارات گمرک نیست. بیش از ۹۰ درصد کالاهای تحویلی در ورود به کشور قبل از تشریفات گمرکی، سازمان بنادر، شرکت انبارهای عمومی و شرکت فرودگاه‌ها را رد می‌کنند. زمانی گمرک ورود می‌کند که کالا ثبت سفارش داشته و امکان اظهار کالا فراهم باشد.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: ما مرکز و مرجع تحویل گیرنده کالا نیستیم که قرار باشد ما اجازه چیزی را صادر کنیم. کالاها در سازمان بنادر و شرکت انبارهای عمومی و شرکت فرودگاه‌ها تخلیه می‌شود و بعد اگر کالا ثبت سفارش داشت صاحب بار به گمرک مراجعه می‌کند. در دولت جدید و اواخر دولت قبل دستورالعملی به همه دستگاه ابلاغ شد که کالای فاقد ثبت سفارش اجازه ورود نداشته باشد. ما تحویل گیرنده و مسئول آن نیستیم. ۲۶ دستگاه در واردات دخیل هستند و گمرک بر اساس قانون از زمانی که کالا ثبت سفارش دارد و اظهار کالا صورت می‌گیرد وظایفش آغاز می‌شود. سازمان غذا و دارو از این شیرخشک‌ها مطلع و ثبت سفارش را چند ماه نگه داشته بود. بر اساس اظهارات صاحب کالا آن‌ها کارتابل‌های خود را بررسی نمی‌کنند و بعد از ما انتظار دارند.

وی اظهار کرد: مسئولیت حقوقی کالا از زمان اظهار با گمرک است. قبل از آن کالا می‌تواند برگردد و حتی صاحب کالا پشیمان شود. گمرک اعلام کرده که به دلیل شرایط خاص کشور کالاهایی که در انبار موجود است را بررسی و تصمیم‌گیری کنیم. قانون مشخص کرده که ترخیص با گمرک است و این یعنی ما به عنوان مجری هستیم و باید تاییدیه همه گرفته شده باشد و اگر کالایی مجوز لازم را نداشته باشد اصلاً ترخیص نمی‌شود. برای ترخیص شیرخشک‌های رژیمی نیاز به تاییدیه سامان غذا و دارو داشتیم که تا این اتفاق افتاد، ترخیص انجام شد. سامانه جامع تجارت و وزارت صمت برای اینکه مشکل و خلأ قانونی رفع شود آمده شناسه قبض انبار یکتا را برای همه انبارهای ماقبل از گمرک، گمرک و مقاصد تعیین کرده است و گفته باید کالا از زمان تخلیه و قبل از اظهار شناسه یکتا داشته باشد که قابل رصد باشد.

لطیفی تاکید کرد: این کار در یک سال اخیر انجام شده ولی این شیرخشک‌ها تا زمانی که ثبت سفارش نداشته باشد، اظهار نمی‌شود. موضوع چند ماه در کارتابل آقایان در وزارت بهداشت مانده و مانند واکسن کرونا یادشان نبوده که شیرخشک آمده است.

وی اظهار کرد: شناسه یکتای قبض انبار در سامانه جامع تجارت مشخص می‌شود که محور اصلی دستگاه‌هاست و گمرک وظیفه قانونی ندارد.

گفتنی است طی چند ماه گذشته با وجود ورود شیرخشک های دارویی توسط شرکت‌های مورد تأیید سازمان غذا و دارو با هماهنگی این شرکت‌ها با سازمان غذا و دارو، روند درخواست ثبت سفارش و تأیید آن بعد از چند ماه انجام شد و با وجود اطلاع شرکت واردکننده به سازمان غذا و دارو مبنی بر ورود کالا هیچ اقدامی در ثبت سفارش، تمدید مجوز ترخیص با حداقل اسناد و تاییدیه سلامت و تأیید عدم تولید داخل از سوی سازمان غذا و دارو انجام نشد و نهایتاً بازار با کمبود شیر خشک درمانی مواجه شد تا اینکه نیمه اول اردیبهشت برای بخشی از محموله وارده پس از چند ماه، مجوزهای گفته شده صادر شد، با وجود مسئولیت سازمان غذا و دارو در تأمین، توزیع و عرضه داروها و ملزومات پزشکی و برنامه ریزی برای تأمین و توزیع و رصد کالاهای مورد نیاز در کشور، پاسخی در این خصوص در این برنامه ارائه نشد و صرفاً با مطرح کردن موضوع فرعی ورود کالا به گمرک، موضوعات اصلی مطرح نشد. امیدوارم براتون خبر   واکنش سخنگوی گمرک به ادعای سازمان غذا و دارو درباره شیرخشک براتون مفید بوده باشه

 
2022-05-20 17:14:40