مکمل ویتامین D تاثیری در پیشگیری از کووید ۱۹ ندارد به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  مکمل ویتامین D تاثیری در پیشگیری از کووید ۱۹ ندارد  به گزارشهاریکا خبر به نقل از مدیسن نت، هر دو مطالعه، یکی در بریتانیا و دیگری در نروژ، نشان دادند که افزایش سطح ویتامین D در […]

مکمل ویتامین D تاثیری در پیشگیری از کووید ۱۹ ندارد

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  مکمل ویتامین D تاثیری در پیشگیری از کووید ۱۹ ندارد  به گزارشهاریکا خبر به نقل از مدیسن نت، هر دو مطالعه، یکی در بریتانیا و دیگری در نروژ، نشان دادند که افزایش سطح ویتامین D در بزرگسالان در طول پاندمی به محافظت در برابر ویروس‌های تنفسی کمک نمی‌کند.
در کارآزمایی بریتانیایی، محققان ۶۲۰۰ فرد ۱۶ ساله و بالاتر را که در شروع مطالعه مکمل‌های ویتامین D مصرف نمی‌کردند، مورد بررسی قرار دادند.
با شروع کارآزمایی، حدود نیمی از شرکت کنندگان از لحاظ میزان ویتامین D مورد آزمایش قرار گرفتند. حدود ۸۶ درصد از آنها میزان این ویتامین شأن پایین بود و به مدت ۶ ماه به آنها روزانه ۳۲۰۰ واحد بین المللی یا ۸۰۰ واحد مکمل ویتامین D داده شد. به بقیه شرکت‌کنندگان در کارآزمایی، مکمل داده نشد.
صرف نظر از دوز مصرفی، محققان هیچ تفاوتی در عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی تشخیص داده شده یا موارد تأیید شده کووید ۱۹ مشاهده نکردند. عوارض جانبی بین گروه‌ها مشابه بود.
کارآزمایی دیگر در نروژ شامل بیش از ۳۴,۷۰۰ بزرگسالی بود که ویتامین D مصرف نمی‌کردند. به شرکت کنندگان به مدت شش ماه دارونما یا ۵ میلی لیتر روغن کبد ماهی که حاوی دوزهای پایین ویتامین D، ویتامین A و امگا ۳ بود، داده شد.
این محققان هم هیچ تأثیری بر عفونت‌های حاد تنفسی یا موارد تأیید شده کووید ۱۹ نیافتند.
محققان تاکید می‌کنند واکسیناسیون هنوز بهترین راه برای محافظت از مردم در برابر کووید ۱۹ است. امیدوارم براتون خبر   مکمل ویتامین D تاثیری در پیشگیری از کووید ۱۹ ندارد براتون مفید بوده باشه

 
2022-09-11 05:21:37