مکمل ها نباید جایگزین دریافت مواد غذایی شوند به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  مکمل ها نباید جایگزین دریافت مواد غذایی شوند  به گزارش خبرگزاری هاریکا، غزاله اسلامیان اظهار کرد: افرادی که دچار بیماری، کمبود ماده مغذی یا آلرژی غذایی نیستند و از یک رژیم غذایی سالم پیروی می‌کنند، نیازی به دریافت […]

مکمل ها نباید جایگزین دریافت مواد غذایی شوند

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  مکمل ها نباید جایگزین دریافت مواد غذایی شوند  به گزارش خبرگزاری هاریکا، غزاله اسلامیان اظهار کرد: افرادی که دچار بیماری، کمبود ماده مغذی یا آلرژی غذایی نیستند و از یک رژیم غذایی سالم پیروی می‌کنند، نیازی به دریافت مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال ندارند.
به گفته وی، در برخی افراد طبق نظر پزشک ممکن است نیاز به تجویز مکمل یک یا چند ماده مغذی خاص و یا حتی مولتی ویتامین مینرال باشد.
اسلامیان، دوران نوزادی، کودکی و بارداری، ابتلاء به بیماری‌های مزمن (دیابت، نارسایی کلیوی و …)، ابتلاء به آلرژی‌های غذایی، ابتلاء به سو تغذیه، برخی افراد گیاهخوار، برخی ورزشکاران، افراد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه را از جمله مواردی عنوان کرد که با تجویز پزشک ممکن است مصرف مکمل‌ها ضرورت داشته باشد.
اسلامیان قطره حاوی ویتامین‌های A و D را اولین مکملی دانست که بر اساس دستورالعمل کشوری برای نوزادان پس از تولد تجویز می‌شود و یادآور شد: قطره آهن نیز با شروع تغذیه تکمیلی برای کودکان آغاز می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مکمل ویتامین D را تنها مکملی عنوان کرد که برای اکثر افراد جامعه (پس از انجام آزمایش و سنجش سطح سرمی آن)تجویز می‌شود زیرا منابع غذایی این ویتامین بسیار محدود است.
به گفته وی، میزان و مدت زمان مصرف این ویتامین بر اساس غلظت سرمی آن و سن فرد (کودک یا بزرگسال) توسط پزشک تعیین می‌شود.
اسلامیان در ادامه مصرف مکمل اسید فولیک در زنان باردار برای جلوگیری از بروز ناهنجاری‌های لوله عصبی در جنین را ضروری برشمرد و گفت: زنان حداقل یک ماه قبل از اقدام به بارداری باید روزانه مکمل اسید فولیک با تجویز متخصص شروع کنند.
وی با اشاره به اینکه اسید فولیک کافی از طریق رژیم غذایی قابل تأمین است گفت: با توجه به این که اغلب خانم‌ها رژیم غذایی سرشار از اسید فولیک ندارند مصرف اسید فولیک برای آنان قبل و حین بارداری ضروری است.
اسلامیان ضمن هشدار در خصوص مصرف خودسرانه مکمل‌ها یادآور شد: مصرف خودسرانه مکمل‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است منجر به ایجاد تداخل با برخی داروها و یا بروز عوارض در افراد شود. مثلاً مصرف دوزهای بالای مکمل ویتامین C ممکن است منجر به ایجاد سنگ کلیه شود یا مصرف بیش از حد ویتامین‌های محلول در چربی ممکن است منجر به مسمومیت در فرد شود.
عضو هیئت علمی دانشکده تغذیه با اشاره به تعیین حد مجاز دریافت برای مصرف اکثر مواد مغذی یادآور شد که دریافت مقادیر بالای آنها می‌تواند منجر به مسمومیت فرد شود.
وی خاطرنشان کرد: برخی مطالعات نشان داده است مصرف طولانی مدت مولتی ویتامین مینرال‌ها می‌تواند خطر ابتلاء به برخی سرطان‌ها را افزایش دهد. امیدوارم براتون خبر   مکمل ها نباید جایگزین دریافت مواد غذایی شوند براتون مفید بوده باشه

 
2023-02-08 11:59:35