مهم ترین اشتباه غذایی برای مادران شیرده به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  مهم ترین اشتباه غذایی برای مادران شیرده  به گزارش خبرگزاری هاریکا، امیرحسین حسینی، با اشاره به اینکه حساسیت نوزادان به شیر مسئله‌ای نسبتاً شایع است، اظهار کرد: این مسئله یکی از شایع‌ترین مواردی است که از ابتدای تولد بسیاری […]

مهم ترین اشتباه غذایی برای مادران شیرده

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  مهم ترین اشتباه غذایی برای مادران شیرده  به گزارش خبرگزاری هاریکا، امیرحسین حسینی، با اشاره به اینکه حساسیت نوزادان به شیر مسئله‌ای نسبتاً شایع است، اظهار کرد: این مسئله یکی از شایع‌ترین مواردی است که از ابتدای تولد بسیاری از والدین با آن مواجه هستند.
وی با اشاره به اینکه خیلی از مادرانی که نوزاد را با شیر خود تغذیه می‌کنند پیش از هر نشانه‌ای برخی مواد غذایی را حذف می‌کنند، افزود: در ابتدای تولد این ذهنیت وجود دارد که باید لبنیات از سبد غذایی مادر حذف شود، این اقدام اشتباه منجر به حذف مهم‌ترین منابع غذایی می‌شود که ضرر آن متوجه مادر و نوزاد است.
حسینی با بیان اینکه شیرخواران توسط شیرمادر و فرموله‌های شیرخشک تغذیه می‌شوند، خاطرنشان کرد: در دسته اول نیازی نیست به صورت خودسرانه هیچ منبع غذایی اصلی از رژیم غذایی مادر حذف شود، برخی از مواد غذایی مثل فست‌فودها و مواد غذایی صنعتی چون فاقد ارزش غذایی هستند، در سبد غذایی جایی ندارند و عملاً حذف آنها تأثیری هم در روند رشد نوزاد نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: حذف مواد غذایی حساسیت‌زا مثل پروتئین‌های گاوی، لبنیات، گندم، غذاهای دریایی، آجیل‌ها، گوشت یا سویا نباید به صورت خودسرانه انجام شود.
حسینی با اشاره به اینکه در مواردی مشاهده دفع مقدار زیادی خون در مدفوع خطرناک است، افزود: دفع رده خون به مقدار جزئی اهمیت چندانی ندارد ولی افزایش دفع مدفوع اسهالی، بلغم زیاد، علامت‌های پوستی به شکل اگزمای پوستی و یا علامت‌های تنفسی نیاز به بررسی بیشتر توسط پزشک متخصص اطفال را دارد.
وی ادامه داد: در حساسیت نوزاد به شیر، متداول‌ترین و اولین احتمال، حساسیت به پروتئین‌های گاوی است.
حسینی با اشاره به اینکه در درجه اول باید شیر گاو، شیرپاستوریزه و یا گوسفندی و یا سایر دام‌ها از سبد غذایی مادر حذف شود، خاطرنشان کرد: اگر با حذف شیر شرایط نوزاد بهتر نشود باید در بازه‌های زمانی دوهفته‌ای سایر مواد غذایی تا رسیدن به شرایط طبیعی نیز حذف شود.
وی ادامه داد: با حذف غذایی که نوزاد به آن حساسیت دارد، رفته رفته شرایط سلامت نوزاد عادی می‌شود بنابراین مادر باید حداقل در بازه زمانی ۶ تا ۹ ماهه رژیم عاری از ماده حساسیت‌زا را رعایت کند.
حسینی درباره شیرخوارانی که از فرموله‌ها و یا اصطلاحاً شیرخشک استفاده می‌کنند نیز گفت: اگر به هر دلیلی مادر قصد شیر دادن به کودک را نداشته باشد، باید از شیرخشک‌های معمولی شماره یک استفاده شود و اگر مواردی از حساسیت مثل اگزمای پوستی، اسهال، دفع خون در مدفوع، علامت‌های تنفسی مثل سرفه زیاد، حساسیت، خس‌خس و صدایی شبیه سوت‌زدن هنگام تنفس دیده شد، در درجه اول احتمال حساسیت به پروتئین گاوی وجود دارد.
وی گفت: در تغذیه نوزاد دچار حساسیت به پروتئین‌های شکسته شده، باید از پروتئین‌های هیدرولیزه و مخصوصی که توسط متخصصان آلرژی و کودک تجویز می‌شود، استفاده کرد.
حسینی، توجه به سابقه ابتلاء به آلرژی در خانواده‌هایی که سابقه آلرژی به پروتئین‌هایی گاوی در نوزادان قبلی خانواده وجود داشته را خواستار شد و تاکید کرد: در این موارد اگر مادر به هر دلیلی قصد دارد از شیرهای فرموله شده استفاده کند باید از شیرخشک‌هایی که پروتئین آن‌ها شکسته شده است، استفاده کند.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اگر نوزاد همچنان به شیرهای معمول مخصوص پروتئین گاوی هم واکنش حساسیت‌زا نشان داد، طبیعتاً باید به سراغ فرموله‌های مخصوص برویم که پروتئین آن در مقادیر بیشتری شکسته شده است.
حسینی توصیه کرد: برای بررسی و درمان شیرخواران مبتلا به حساسیت به شیر مادر و یا شیرهای فرموله شده باید مداخلات بیشتری توسط پزشک فوق تخصص گوارش و یا آلرژی انجام شود. امیدوارم براتون خبر   مهم ترین اشتباه غذایی برای مادران شیرده براتون مفید بوده باشه

 
2023-03-06 08:56:27