شیوع مسمومیت با قارچ های سمی در فصل بهار به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  شیوع مسمومیت با قارچ های سمی در فصل بهار  به گزارش خبرگزاری هاریکا، حسن نوری ساری گفت: همه ساله با شروع فصل بهار و به دنبال بارندگی‌های فصلی شاهد رویش قارچ‌های خودرو در دامنه طبیعت هستیم که […]

شیوع مسمومیت با قارچ های سمی در فصل بهار

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  شیوع مسمومیت با قارچ های سمی در فصل بهار  به گزارش خبرگزاری هاریکا، حسن نوری ساری گفت: همه ساله با شروع فصل بهار و به دنبال بارندگی‌های فصلی شاهد رویش قارچ‌های خودرو در دامنه طبیعت هستیم که از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه قارچ‌های خوراکی هستند و به همین دلیل مصرف آنها همه ساله موجب مسمومیت تعداد زیادی از شهروندان می‌شود.
وی افزود: مصرف این قارچ‌ها می‌تواند به بروز علائمی چون تهوع، استفراغ، دل درد، علائم گوارشی و یا در برخی موارد به نارسایی کبدی و حتی مرگ منجر شود.
نوری همچنین با اشاره به رواج مصرف انواع مختلف قارچ تحت عنوان مجیک ماشروم به عنوان یک ماده محرک در میان جوانان، نسبت به مخاطرات مصرف این مواد از قبیل بروز اختلالات روانی، توهم، تشنج، اختلالات رفتاری و آسیب زدن به خود و دیگران ابراز نگرانی کرد.
معاون سازمان اورژانس کشور خاطر نشان کرد: متأسفانه عوارض و اختلالات روانی مصرف این مواد غیرقابل پیش بینی و کنترل بوده و ممکن است ماه‌ها و سال‌ها بعد از مصرف به صورت ناگهانی و خودبخودی ظاهر شود.
نوری از تدوین دستورالعمل کنترل و درمان مسمومیت‌های ناشی از قارچ‌های سمی و ابلاغ آن به مراکز اورژانس سراسر کشور برای خدمت رسانی هر چه بهتر به هموطنان خبر داد.
این متخصص فوریت‌های پزشکی در پایان از مردم خواست با توجه به خطرات و عوارض مرگبار و جبران ناپذیر مسمومیت با قارچ‌ها، تنها از قارچ‌های خوراکی تولید شده توسط کارخانه‌های معتبر استفاده کرده و از مصرف سایر انواع قارچ خودداری کنند. امیدوارم براتون خبر   شیوع مسمومیت با قارچ های سمی در فصل بهار براتون مفید بوده باشه

 
2023-04-18 14:34:52