سبک زندگی مدیترانه ای تا حد زیادی موجب بهبود سلامت می شود به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  سبک زندگی مدیترانه ای تا حد زیادی موجب بهبود سلامت می شود  به گزارشهاریکا خبر به نقل از مدیسن نت، گروهی از محققان دریافتند که هرچه بیشتر افراد به سبک زندگی مدیترانه ای پایبند […]

سبک زندگی مدیترانه ای تا حد زیادی موجب بهبود سلامت می شود

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  سبک زندگی مدیترانه ای تا حد زیادی موجب بهبود سلامت می شود  به گزارشهاریکا خبر به نقل از مدیسن نت، گروهی از محققان دریافتند که هرچه بیشتر افراد به سبک زندگی مدیترانه ای پایبند باشند، خطر مرگ ناشی از سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و سایر بیماری‌ها کاهش می‌یابد.
«مرسدس سوتوس پریتو»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه مادرید اسپانیا، می‌گوید: «این مطالعه نشان می‌دهد که اتخاذ یک سبک زندگی مدیترانه‌ای سازگار با ویژگی‌های محلی جمعیت‌های غیر مدیترانه‌ای ممکن است و می‌تواند بخشی از یک سبک زندگی سالم باشد.»
تحقیقات قبلی نشان داده است که الگوی غذایی مدیترانه ای به محافظت در برابر بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند و خطر حملات قلبی و سکته را کاهش می‌دهد. در این مطالعه جدید، محققان تأثیر سایر عوامل سبک زندگی مدیترانه ای از جمله فعالیت بدنی، استراحت، عادات اجتماعی و خوش گذرانی را بر روی ۱۱۰۷۹۹ بزرگسال میانسال و مسن که در انگلستان، اسکاتلند و ولز زندگی می‌کنند، تجزیه و تحلیل کردند.
شرکت‌کنندگان از بین افراد ۴۰ تا ۷۵ ساله که در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ بدون سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی بودند، انتخاب شدند. آنها تا سال ۲۰۲۱ پیگیری شدند.
شاخص ۲۵ امتیازیMEDLIFE برای امتیاز دادن به پایبندی آنها به سبک زندگی مدیترانه ای استفاده شد. این شاخص به سه بخش تقسیم شد: مصرف غذای مدیترانه ای (۱۲ امتیاز)، که به آنچه مردم می‌خورند توجه می‌کند. عادات غذایی مدیترانه ای (۷ امتیاز)، که به عوامل دیگری مانند میان وعده، اضافه کردن نمک به وعده‌های غذایی خود یا ترجیح غلات کامل به غلات تصفیه شده توجه می‌کند. و سایر عوامل سبک زندگی (۶ امتیاز).
سومین مورد شامل سؤالاتی در مورد اینکه آیا افراد با خانواده و دوستان غذا می‌خورند یا خیر؛ درگیر فعالیت بدنی با دیگران، به عنوان مثال پیاده روی باهم هستند؛ چند بار با خانواده و دوستانشان ملاقات دارند (عادات اجتماعی)؛ و چقدر می‌خوابند، هم در شب و هم از طریق چرت زدن در روز (استراحت) بود.
پس از یک دوره پیگیری متوسط ۹.۴ سال، از سوابق مرگ برای مقایسه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان، بیماری قلبی عروقی و سایر علل بین افرادی که نمرات شاخص MEDLIFE بالاتر و پایین‌تری داشتند، استفاده شد. این تجزیه و تحلیل نشان داد که هر چه مردم بیشتر به سبک زندگی مدیترانه ای پایبند باشند، خطر مرگ ناشی از سرطان یا هر علتی در آنها کمتر می‌شود. امیدوارم براتون خبر   سبک زندگی مدیترانه ای تا حد زیادی موجب بهبود سلامت می شود براتون مفید بوده باشه

 
2023-03-04 08:54:51