رژیم غذایی گیاهی در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه موثر است به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  رژیم غذایی گیاهی در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه موثر است  به گزارش خبرنگار هاریکا به نقل از مدیسن نت، پس از تحت نظر قرار گرفتن بیش از ۶۵ هزار زن به مدت […]

رژیم غذایی گیاهی در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه موثر است

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  رژیم غذایی گیاهی در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه موثر است  به گزارش خبرنگار هاریکا به نقل از مدیسن نت، پس از تحت نظر قرار گرفتن بیش از ۶۵ هزار زن به مدت دو دهه، محققان دریافتند افرادی که رژیم غذایی سالم و عمدتاً گیاهی مصرف می‌کنند، خطر ابتلاء به هر نوع سرطان سینه در آنها به طور متوسط ۱۴ درصد کاهش یافته بود.
اما خطر ابتلاء به سرطان سینه تنها در میان زنانی که رژیم غذایی آنها شامل مقدار قابل توجهی غلات کامل، میوه، سبزیجات، آجیل، حبوبات، روغن‌های گیاهی و چای یا قهوه بود کاهش یافت حتی اگر گوشت قرمز و مرغ گهگاه در رژیم شأن قرار گرفته بود.
در مقابل، در میان زنان مسن که رژیم غذایی عمدتاً گیاهی آنها نسبتاً ناسالم تلقی می‌شد چراکه وابستگی شدید به آبمیوه‌های شیرین، غلات تصفیه شده، سیب زمینی، نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر و دسرها داشتند، هیچ مزیت محافظتی مشاهده نشد. چنین زنانی در واقع شاهد افزایش ۲۰ درصدی خطر ابتلاء به سرطان سینه بودند.
«صنم شاه»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پاریس-ساکلی در فرانسه، گفت: «این یافته‌ها نشان می‌دهد که افزایش مصرف غذاهای گیاهی سالم و کاهش مصرف غذاهای گیاهی کمتر سالم ممکن است به پیشگیری از انواع سرطان سینه کمک کند.»
وی افزود: «واضح است که همه رژیم‌های غذایی گیاهی به یک اندازه سالم نیستند.»
برای این مطالعه، شرکت کنندگان زن فرانسوی با میانگین سنی ۵۳، پرسشنامه‌های تغذیه‌ای را در سال ۱۹۹۳ و دوباره در سال ۲۰۰۵ تکمیل کردند.
طی یک دوره ردیابی به طور متوسط در حدود ۲۱ سال، نزدیک به ۴۰۰۰ نفر از زنان به سرطان سینه مبتلا شدند.
تیم مطالعه دریافت افرادی که تمایل به خوردن سالم‌ترین غذاهای گیاهی داشتند با خطر کمتر سرطان سینه مواجه بودند. کسانی که کمترین رژیم‌های غذایی گیاهی سالم را مصرف می‌کردند، خطر ابتلای شأن به میزان قابل توجهی بالاتر بود.
شاه این نظریه را مطرح کرد که محتوای فیبر بالای رژیم‌های گیاهی سالم‌تر «ممکن است خطر سرطان را از طریق اثرات ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی کاهش دهد».
اما او همچنین تاکید کرد که تحقیقات بیشتری مورد نیاز خواهد بود، زیرا مکانیسم‌های علت ارتباط بین رژیم‌های غذایی سالم گیاهی و خطر ابتلاء به سرطان سینه هنوز به طور کامل مشخص نشده است. امیدوارم براتون خبر   رژیم غذایی گیاهی در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه موثر است براتون مفید بوده باشه

 
2022-06-18 09:10:31