رژیم غذایی برای کمک به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  رژیم غذایی برای کمک به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه  به گزارش خبرنگار هاریکا به نقل از هلث دی نیوز، سنگ بنای این رژیم شامل خوردن مقدار زیادی غذاهای حاوی پتاسیم و همچنین چند وعده لبنیات […]

رژیم غذایی برای کمک به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  رژیم غذایی برای کمک به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه  به گزارش خبرنگار هاریکا به نقل از هلث دی نیوز، سنگ بنای این رژیم شامل خوردن مقدار زیادی غذاهای حاوی پتاسیم و همچنین چند وعده لبنیات کم چرب روزانه برای دریافت کلسیم کافی است. میوه‌ها و سبزیجات با پتاسیم بالا که می‌تواند کمک کند شامل موز، پرتقال، گریپ فروت، زردآلو، قارچ، نخود فرنگی، خیار، کدو سبز و خربزه و طالبی است.
در این مطالعه، محققان کلینیک مایو مینه سوتا از داده‌های پرسشنامه‌های تکمیل‌شده توسط بیماران مبتلا به سنگ کلیه بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ استفاده کردند. این تیم رژیم غذایی ۴۱۱ نفری را که قبلاً اولین سنگ کلیه خود را داشتند و گروه کنترل شامل ۳۸۴ نفر را مقایسه کردند.
در طی مدتی بیش از چهار سال پیگیری، ۷۳ بیمار در این مطالعه سنگ کلیه عودکننده داشتند.
میزان پایین کلسیم و پتاسیم عود مجدد سنگ کلیه را پیش بینی می‌کند. پس از تعدیل عوامل غیر رژیمی، کاهش کلسیم همچنان یک عامل پیش بینی کننده بود.
محققان خاطرنشان کردند، در حالی که ممکن است بیماران تمایلی به تنظیم رژیم غذایی خود قبل از اولین سنگ کلیه نداشته باشند، اما به احتمال زیاد این کار را برای جلوگیری از عود آن انجام می‌دهند.
یک توصیه کلیدی برای جلوگیری از سنگ کلیه مکرر شامل نوشیدن مقدار زیادی آب، حدود ۹ لیوان ۳۴۰ میلی لیتری آب در روز است.
دکتر «جان لیسک»، مدیر تیم مطالعه، گفت: «یکی از اصلی‌ترین نکات این است که اگر سنگ کلیه دارید، قطعاً باید مایعات بیشتری بنوشید.»
متأسفانه، افرادی که یک سنگ کلیه داشته اند، با حدود ۳۰ درصد احتمال تشکیل مجدد سنگ در عرض پنج سال روبرو هستند.
داشتن سنگ کلیه نه تنها یک تجربه دردناک است، بلکه با سایر مشکلات سلامتی از جمله بیماری مزمن کلیوی، پوکی استخوان و بیماری قلبی نیز مرتبط است.
بنابراین، چه مقدار کلسیم و پتاسیم باید در روز مصرف شود تا از سنگ کلیه جلوگیری شود؟
لیسک گفت: «دو تا سه وعده لبنیات کم چرب در روز بهترین راه برای مصرف کلسیم مورد نیاز خواهد بود یا مقداری معادل ۱۲۰۰ میلی گرم.»
تعیین یک عدد برای پتاسیم خیلی دقیق نیست. بنابراین، صرفاً خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات خوب است. امیدوارم براتون خبر   رژیم غذایی برای کمک به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه براتون مفید بوده باشه

 
2022-08-16 09:19:59