تفاهم نامه ایران و کره جنوبی در حوزه تأمین امنیت غذا به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  تفاهم نامه ایران و کره جنوبی در حوزه تأمین امنیت غذا  به گزارش خبرگزاری هاریکا، علیرضا زالی، به تشریح جزئیات سفر هیأتی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به کره جنوبی پرداخت و گفت: در […]

تفاهم نامه ایران و کره جنوبی در حوزه تأمین امنیت غذا

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  تفاهم نامه ایران و کره جنوبی در حوزه تأمین امنیت غذا  به گزارش خبرگزاری هاریکا، علیرضا زالی، به تشریح جزئیات سفر هیأتی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به کره جنوبی پرداخت و گفت: در این سفر با مسئولان مؤسسه kfri که یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحقیقاتی سلامت غذا در دنیا است، دیدار داشتیم.
وی با اشاره به اینکه این مؤسسه یکی از معتبرترین مراکز تحقیقاتی است که در حوزه ایمنی غذا فعالیت می‌کند و محبوبیت جهانی دارد، از انعقاد تفاهم نامه‌ای برای همکاری‌های مشترک با این مؤسسه خبر داد و افزود: در قالب امضای این تفاهم نامه، دانش فنی، تکنولوژی و امکانات زیرساختی دو کشور در حوزه تأمین امنیت غذا به اشتراک گذاشته خواهد شد.
زالی با اشاره به اینکه این اولین و جامع‌ترین تفاهم نامه‌ای است که ایران در زمینه غذا با کره منعقد می‌کند، اهمیت و دستاوردهای دیپلماسی انعقاد این تفاهم نامه را یادآور شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سفیر جمهوری اسلامی در کره جنوبی در تمام مراحل امضای این تفاهم نامه، هیئت ایرانی اعزامی از دانشگاه را همراهی کرد، گفت: امضای این تفاهم نامه برای ایران بسیار کلیدی تلقی می‌شود.
زالی با بیان اینکه در روند امضای این تفاهم نامه، ظرفیت‌ها، پیشرفت‌های اخیر و نقش مرکز تحقیقات سلامت غذا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه تأمین امنیت غذا کشور توضیح داده شد ادامه داد: این تفاهم نامه در فضای دوستانه و کاملاً دیپلماتیک امضا شد، دو ماه دیگر دانشگاه میزبان هیئت کره‌ای می‌شود.
به گفته وی، بر اساس مفاد این تفاهم نامه مقرر شد کمیته مشترکی ایجاد شود و به پیشنهاد هیئت ایرانی برای رسیدن به عملیات اجرایی تقریباً دو ماه بعد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی میزبان هیئت کره‌ای باشد.
زالی به تجهیزات مؤسسه kfri اشاره کرد و افزود: ساخت و اختراع بیوسنسورها در مواد غذایی با هدف آنالیز و شناخت تقلبات مواد غذایی تنها گوشه‌ای از توانمندی‌های این مؤسسه است.
وی با بیان اینکه تولید غذای فراسودمند یکی دیگر از دستاورهای تفاهم نامه با مؤسسه kfri است، خاطرنشان کرد: برای تهیه غذای فراسودمند و همچنین استفاده از ظرفیت تکنولوژی‌های نوین در زمینه هوش‌مصنوعی و با استفاده از رباط‌ها پروژه‌ای مشترکی بین ایران و کره انجام خواهد شد.
زالی با تاکید بر اینکه مؤسسه kfri معیارهای سخت گیرانه ای برای همکاری‌های مشترک دارد، یادآور شد: این تفاهم نامه یکی از جامع‌ترین و کاربردی‌ترین تفاهم‌نامه‌های دانشگاهی در تراز بین المللی است.
وی با تاکید بر اینکه انعقاد این تفاهم نامه دستاورد یک جلسه یکی دو ساعته نیست، گفت: پشتوانه این تفاهم نامه ماه‌ها کار کارشناسی تخصصی بین ایران و کره است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه روند کاری روز دوم سفر به کره جنوبی را توضیح داد و خاطرنشان کرد: در دومین روز از سفر به کره جنوبی از یکی از بیمارستان‌های مجهز این کشور بازدید کردیم، این بیمارستان یکی از ۱۰ بیمارستان برتر کره و مرکزی نیمه هوشمند با ۱۳۰۰ تخت بستری است که تقریباً تمام روش‌های درمانی تخصصی و اختصاصاً درمان سرطان در آن انجام می‌شود.
زالی با اشاره به اینکه در بازدید بعدازظهر روز دوم نیز در یکی از مراکز تکنولوژیک بزرگ این کشور حضور پیدا کردیم ادامه داد: این مرکز نظارت بر فرایندهای بسته بندی، آنالیز و توسعه سلامت مواد غذایی را در کشور کره انجام می‌دهد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: این مؤسسه وسیع تحقیقاتی، فعالیت‌هایی در زمینه ترکیبی از صنایع غذایی و کشاورزی انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: همکاری با این مؤسسه مجهز به آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا می‌تواند در حوزه کشاورزی و غذا کمک‌های زیادی به افزایش کیفیت در زمینه کشاورزی به ایران کند، دسترسی به فناوری آبیاری کم، هوشمند و سبز تنها گوشه‌ای از زمینه‌های مشترک همکاری است.
زالی افزود: در روز سوم سفر به کره جنوبی از مؤسسه بخش خصوصی استاندارد کره نیز بازدید کردیم، روند فعالیت‌های این مرکز به این شکل است که تمام اقدامات زیرساختی و خدماتی کره باید گواهینامه این مؤسسه را داشته باشد، این مؤسسه تعداد زیادی همکار بین المللی دارد و کارآن اعتبار بخشی، اصالت سنجی و دادن گواهینامه است.
وی اضافه کرد: هیچ خدماتی در کره جنوبی نیست که بدون گواهینامه kcl فعالیت کند، برقراری ارتباط با این مؤسسه تحولات بزرگی در ارتقای کیفیت ایجاد خواهد کرد.
فرایند ایمن سازی غذا با سیستم هوشمند کار از موضوعات محوری سفر به کره جنوبی است که زالی به آن اشاره کرد و گفت: پیشنهاد ما این است که بتوانیم با مرکز تحقیقات جامع کشاورزی کره جنوبی فعالیت کنیم و چنانچه این ارتباط مشترک ایجاد شود در زمینه‌های ارتقای سلامت محصولاتی مثل زعفران و برنج می‌توانیم کارهای مشترکی و اثرگذاری انجام دهیم.
وی در ادامه به نشست مشترکی که هیئت ایرانی با وزیر خارجه ایران در کره جنوبی انجام داده بود نیز اشاره کرد و افزود: قریب ۱۵ پیشنهاد را به سفیر ایران دادیم و قرار شد گام به گام این اقدامات را پیگیری کنیم، در این نشست جمعی از اساتید مدعو ایرانی در کره جنوبی نیز حضور داشتند. امیدوارم براتون خبر   تفاهم نامه ایران و کره جنوبی در حوزه تأمین امنیت غذا براتون مفید بوده باشه

 
2023-09-03 14:05:41