امروزه که سونامی عمل های زیبایی به ویژه جراحی بینی شدت زیادی پیدا کرده است ؛ این موضوع به تدریج دانش آموزان را نیز گرفتار کرده تا جایی که با آغاز سال تحصیلی بیش از نیمی از دانش آموزان دبیرستانی زیر ۱۸ سال ، بینی خود را جراحی کرده اند. همه انسان ها میل به […]

امروزه که سونامی عمل های زیبایی به ویژه جراحی بینی شدت زیادی پیدا کرده است ؛ این موضوع به تدریج دانش آموزان را نیز گرفتار کرده تا جایی که با آغاز سال تحصیلی بیش از نیمی از دانش آموزان دبیرستانی زیر 18 سال ، بینی خود را جراحی کرده اند. همه انسان ها میل به زیبایی دارند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند اما گاهی ممکن است این میل به میزانی شدت بگیرد که از یک نیاز عادی ، حالت بیمارگونه پیدا کند تا جایی که فرد با هر روشی تلاش می کند تا هرچه زودتر به این میل دست پیدا کند. اما چه مسائلی در این امر دخیل هستند ؟ آیا انجام جراحی زیبایی بینی زیر 18 سال مشکلی برای دانش آموزان ایجاد نمی کند ؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

https://dr-mohebbi.com/%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a8%db%8c%d9%86%db%8c/

تاثیر رسانه و تشویق به عمل های زیبایی

امروزه با گسترش شبکه های ماهواره ای و رسانه های اجتماعی ، جایگاه ویژه ای برای صنعت مد و گرایش به آن ایجاد شده است و هر دانش آموز و کودکی به واسطه گوشی موبایل و اینترنت به راحتی می تواند به این شبکه های اجتماعی دسترسی داشته باشد و به الگوبرداری از هنرمندان ، ورزشکاران و افراد مشهوری که در این رسانه ها مشغول به فعالیت هستند ، بپردازد که این موضوع را می توان مهم ترین عامل در افزایش عمل های زیبایی دانست. متاسفانه این روزها شاهد آن هستیم که افرادی بدون دانش و تخصص صرفا به دلیل زیبایی ظاهری که دارند به راحتی از طریق این شبکه ها مشغول به درآمدزایی هستند. دانش آموزان نیز که در سن حساسی قرار دارند تحت تاثیر این شبکه ها قرار گرفته و تلاش می کنند هرچه زودتر به این الگوها شبیه شوند. در مواردی ممکن است دانش آموزان برای رسیدن به این خواسته حتی با خانواده خود دچار مشکل شوند تا به هر قیمتی شده عمل بینی خود را هر چه سریع تر انجام دهند ؛ این مسئله زمانی شدت می گیرد که سایر همسالان آن ها در مدرسه نیز دست به عمل زیبایی بینی زده باشند. هرچند که هنوز برخی از دانش آموزان از عزت نفس بالایی برخوردار هستند و توجه به ظاهر را تنها عامل مقبولیت در اجتماع نمی دانند و تلاش می کنند در این دوره ابعاد شخصیتی خود را پرورش دهند که به راستی مهم ترین امر در سنین جوانی همین موضوع بوده و لازم است رسانه ها تلاش بیشتری در این خصوص داشته باشند و خانواده با تربیت صحیح فرزندان به آن ها عزت نفس بالایی ببخشند تا در کودک آن ها تنها زیبایی ظاهری را عاملی برای توجه اطرافیان و جامعه نداند.

دقت داشته باشید که میل به زیبایی و زیباتر شدن موضوع بدی نیست ؛ اما در شرایطی که مسئله افراط ایجاد شود یا فرد بدون داشتن هزینه کافی برای این جراحی با گرفتن وام و قرض تلاش می کند تا به هر نحوی این جراحی را هرچه سریع تر انجام دهد ، این موضوع نیاز به بررسی و تامل دارد و لازم است با آگاهی سازی به کنترل این موضوع پرداخته شود.

محدودیت سنی جراحی بینی و خطرات آن !

گزارش ها و بررسی های انجام شده نشان می دهند که عمل زیبایی بینی بیشتر از عمل های زیبایی دیگر در ایران مورد استقبال قرار گرفته است ؛ هرچند که گاهی انجام این جراحی ضرورت دارد اما متاسفانه امروزه به یک عادت طبیعی در میان افراد جامعه تبدیل شده تا جایی که افراد به محض اینکه به سن قانونی این جراحی می رسند ، در صف اول عمل زیبایی بینی قرار می گیرند. در سال های گذشته سن قانونی برای رینوپلاستی 18 سال در نظر گرفته می شد اما امروزه مسئله سن برای این جراحی مطرح نیست و گفته می شود زمانی که رشد استخوانی صورت به تکامل برسد ، می توان برای عمل بینی اقدام نمود. که به صورت کلی رشد استخوانی در اغلب دختران در سن 16 سالگی تمام می شود و این همان موضوعی است که موجب شده امروزه شاهد افزایش جراحی بینی در بین دانش آموزان و دختران جوان باشیم.

در حالت کلی انجام عمل بینی زیر 18 سال مسئله خطرناکی نیست اما از آنجایی که ممکن است نوجوانان به دلیل هیجانات سنی تصمیم به این جراحی بگیرند ، توصیه می شود حتما با والدین خود مشورت کرده و با رضایت آن ها برای انجام این جراحی اقدام نمایند.

یک جراح بینی خوب در تهران نیز در جلسه مشاوره با بیماران علاوه بر بررسی آناتومی و ساختار ظاهری بینی ، اهداف بیمار را برای انجام این جراحی جویا می شود و در صورتی که متقاضی این عمل اهداف منطقی و واقع بینانه داشته باشد ، دست به عمل جراحی می زند ؛ در غیر اینصورت تلاش می کند با صحبت کردن بیمار را راضی نماید که از انجام این جراحی صرف نظر نموده یا در سال های آتی با تصمیم گیری قاطع تری برای این جراحی اقدام نماید.

منبع : www.dr-mohebbi.com