تاثیر ویتامین B۱۲ و فولات در درمان کبدچرب شدید به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  تاثیر ویتامین B۱۲ و فولات در درمان کبدچرب شدید  به گزارشهاریکا خبر به نقل از مدیکال نیوز، مشکلات کبدی به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد اما همیشه ناشی از مصرف الکل نیست. کبدچرب غیرالکلی نوع تهاجمی […]

تاثیر ویتامین B۱۲ و فولات در درمان کبدچرب شدید

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  تاثیر ویتامین B۱۲ و فولات در درمان کبدچرب شدید  به گزارشهاریکا خبر به نقل از مدیکال نیوز، مشکلات کبدی به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد اما همیشه ناشی از مصرف الکل نیست. کبدچرب غیرالکلی نوع تهاجمی از بیماری کبد چرب است که می‌تواند باعث آسیب شدید کبد شده و بر سلامت کلی بدن تأثیر بگذارد.
در حال حاضر، هیچ درمان مؤثری برای بیماری کبدچرب غیرالکلی وجود ندارد، اما یک مطالعه جدید نشان داد که ویتامین B۱۲ و فولات می‌توانند به کاهش التهاب و زخم در افراد انسانی و مدل‌های حیوانی کمک کنند.
مطالعه جدید، مکانیسم‌های بیماری کبدچرب را مورد بررسی قرار داده و پی برده است که در این بیماری، از انجام فعالیت یک پروتئین خاص موسوم به “سینتاکسین ۱۷” در از بین بردن سلول‌های مرده و ناسالم جلوگیری می‌شود.
همچنین محققان دریافتند که ویتامین B۱۲ و فولات برای افزایش سطح سینتاکسین ۱۷ عمل کرده و به از بین رفتن فیبروز (ضخیم شدن یا زخم) و التهاب کبد کمک می‌کنند.
کبدچرب غیرالکلی می‌تواند باعث ایجاد زخم و آسیب دائمی کبد شود و خطر ابتلاء به سرطان کبد را افزایش دهد.
محققان مطالعه حاضر دریافتند که افزایش در اسید آمینه هموسیستئین (HCY) همزمان با التهاب کبدی و فیبروز وجود دارد.
آنها همچنین دریافتند که سطح بالای هموسیستئین در کبد منجر به کبدچرب و تشدید آن می‌شود. سپس هموسیستئین روی پروتئین سینتاکسین ۱۷، که برای از بین بردن سلول‌های آسیب دیده از بدن در فرآیندی به نام اتوفاژی مهم است، تأثیر می‌گذارد.
محققان توصیه می‌کنند که ویتامین B۱۲ و فولات ممکن است مفید باشند، به ویژه به عنوان یک روش پیشگیرانه یا درمان خط اول برای بیماری کبد چرب غیرالکلی.
مطالعات بالینی بیشتر می‌تواند بررسی کند که چگونه ویتامین B۱۲ و فولات می‌توانند به افراد مبتلا به کبدچرب غیرالکلی کمک کنند. امیدوارم براتون خبر   تاثیر ویتامین B۱۲ و فولات در درمان کبدچرب شدید براتون مفید بوده باشه

 
2022-08-16 09:18:10