برای صبحانه چه بخوریم/ مهم ترین ماده غذایی در صبحانه به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  برای صبحانه چه بخوریم/ مهم ترین ماده غذایی در صبحانه  به گزارش خبرگزاری هاریکا، گلبن سهراب، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، گفت: اگرچه مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی شیرین انتخاب‌های محبوب افراد برای صبحانه به […]

برای صبحانه چه بخوریم/ مهم ترین ماده غذایی در صبحانه

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  برای صبحانه چه بخوریم/ مهم ترین ماده غذایی در صبحانه  به گزارش خبرگزاری هاریکا، گلبن سهراب، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، گفت: اگرچه مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی شیرین انتخاب‌های محبوب افراد برای صبحانه به شمار می‌روند، مصرف زیاد از حد این مواد غذایی در وعده صبحانه، می‌تواند چالش‌هایی برای سلامت فیزیکی و روانی افراد ایجاد کند.
وی ادامه داد: وقتی افراد نوشیدنی‌ها و یا مواد غذایی شیرین مانند: مربا و عسل را در مقادیر بالا مصرف می‌کنند، ترشح انسولین در خون به شدت افزایش میابد و به دنبال آن، افت سریع قند خون اتفاق می‌افتد که باعث افزایش اشتها و گرسنگی می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین در وعده صبحانه می‌تواند باعث تغییرات خلقی منفی و اختلالات تمرکز در طول روز شود، بنابراین با جایگزین کردن کربوهیدرات‌های پیچیده مانند نان سبوسدار به همراه تخم مرغ یا پنیر به جای مواد غذایی شیرین، می‌توان از افت و خیز ناگهانی قند خون در طول روز جلوگیری کرد.
وی تاکید کرد: اگر چه اثرات منفی مصرف مواد غذایی شیرین در وعده صبحانه ثابت شده است ولی پزشکان هرگز خودداری کامل از این نوع مواد غذایی را توصیه نمی‌کنند و افزود: مطالعات علمی، افراد را مجاز به تأمین ۱۰ درصد از انرژی روزانه خود از طریق مواد غذایی شیرین می‌دانند.
سهراب افزود: با اینکه مصرف مواد غذایی شیرین با آزاد ساختن سروتونین در مغز و ایجاد احساس آرامش در فرد همراه خواهد بود، توصیه کرد: مصرف بیش از حد این گونه مواد در طولانی مدت، از عوامل ایجاد افسردگی در افراد محسوب می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در پاسخ به این سوال که یک وعده صبحانه کامل و سالم شامل چه مواد غذایی است، گفت: اولین ماده غذایی مهم پروتئین است که یکی از بهترین منابع آن، تخم مرغ است، ماده مهم بعدی فیبر است.
گلبن توصیه کرد: سبزیجات در یک صبحانه سالم حضور پر رنگی داشته باشند.
وی همچنین از نان‌های فیبردار به عنوان بهترین نوع نان مصرفی نام برد و خاطر نشان کرد: یک رژیم غذایی سالم باید روزانه شامل ۴ واحد میوه (هر واحد ۱۰۰ گرم) باشد، تا املاح و ویتامین‌های لازم بدن تأمین شود. همچنین افزود: کره بادام زمینی به دلیل نداشتن مقادیر بالای نمک، و داشتن اسیدهای چرب مهم، جایگزین بسیار مناسبی به جای پنیر در وعده صبحانه محسوب می‌شود، به ویژه اگر همراه با نان سبوس‌دار مصرف شود.
گلبن در مورد تأثیر بخشی و ایمنی رژیم‌های غذایی نوین، افزود: به خاطر حمایت مقالات علمی از این رژیم‌ها، استفاده از این روش‌ها در جامعه افزایش یافته است. یکی از انواع این رژیم‌ها، رژیم ۱۶ ساعته است، که در این ۱۶ ساعت تنها ماده غذایی مجاز برای استفاده فرد، مایعات بدون کالری است.
سهراب ادامه داد: برخی از مخاطبین اصلی این رژیم‌ها عبارتند از مبتلایان به سرطان که در حال شیمی درمانی هستند و می‌خواهند اثرات مطلوب‌تری از درمان خود مشاهده کنند و حتی در افرادی که در کم کردن وزن با مشکل روبرو شده اند و نمی‌توانند از وزن خود بکاهند.
این متخصص تغذیه افزود: اینگونه رژیم‌ها ذاتاً موقتی هستند و نمی‌توان از آنها به عنوان شیوه زندگی استفاده کرد.
سهراب گفت: روش‌های نوین فستینگ برای کودکان و نوجوانان در سن رشد و مبتلایان به دیابت اکیداً توصیه نمی‌شود. امیدوارم براتون خبر   برای صبحانه چه بخوریم/ مهم ترین ماده غذایی در صبحانه براتون مفید بوده باشه

 
2023-07-25 12:34:39