آبسه مقعدی یکی از بیماری‌های ناحیه نشیمن‌گاهی است که باعث درد و خروج چرک و خونابه از ناحیه نزدیک مقعد می‌شود و می‌تواند برای فرد بسیار آزاردهنده باشد. در جواب این سؤال که آبسه مقعدی چگونه درمان می‌شود؟ می‌توان به دو روش اصلی درمان این عارضه اشاره کرد: درمان آبسه مقعدی با عمل جراحی عمل […]

آبسه مقعدی یکی از بیماری‌های ناحیه نشیمن‌گاهی است که باعث درد و خروج چرک و خونابه از ناحیه نزدیک مقعد می‌شود و می‌تواند برای فرد بسیار آزاردهنده باشد. در جواب این سؤال که آبسه مقعدی چگونه درمان می‌شود؟ می‌توان به دو روش اصلی درمان این عارضه اشاره کرد:

درمان آبسه مقعدی با عمل جراحی

عمل جراحی آبسه مقعدی می‌تواند با استفاده از تیغ جراحی انجام شود. این کار به طور معمول در مطب با بی‌حسی موضعی و به شکل سرپایی انجام می‌شود؛ اما ممکن است برخی از پزشکان ترجیح دهند در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی به درمان این عارضه بپردازند. در این روش با ایجاد یک برش، عفونت ایجاد شده توسط پزشک تخلیه می‌شود تا درد بیمار کاهش یابد. پس از انجام آن، مراقبت‌های پس از جراحی بسیار اهمیت دارد تا بیماری بهبود یابد. بیمار باید چرک‌خشک‌کن‌های تزریقی و خوراکی را مصرف کند و روزی ۳ تا ۴ بار به مدت ۲۰ دقیقه در لگن آب گرم حاوی بتادین بنشیند. این اقدامات ازاین‌جهت مهم است تا از عفونت مجدد زخم جلوگیری شود.

درمان آبسه مقعدی با لیزر

درمان آبسه مقعدی با لیزر یکی دیگر از روش‌های بسیار متداول و محبوب است که توسط پزشکان توصیه می‌شود. پزشکان با استفاده از لیزر در این روش به درمان آبسه می‌پردازند. بیمار در این روش نیازی به بیهوشی و بستری شبانه ندارد و در زمانی در حدود ۳۰ دقیقه بیماری او درمان می‌شود. همچنین عدم داشتن دوره نقاهت یکی دیگر از مزایای این روش است که برای بیماران بسیار اهمیت دارد. درمان آبسه مقعدی با لیزر یکی از روش‌هایی است که در کلینیک درمان فوری با استفاده از لیزر co2 دکا ایتالیا و توسط متخصصین و فوق‌تخصصان جراحی آنورکتال انجام می‌شود. این کلینیک تمام سعی و تلاش خود را کرده تا با بهره‌گیری از متخصصان مجرب و از طرفی امکانات به‌روز، بیماری آبسه مقعدی را به بهترین شکل درمان کند.

هزینه درمان آبسه مقعدی با لیزر به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از دغدغه‌های افرادی که به بیماری آبسه مقعدی مبتلا هستند این است که هزینه درمان آبسه مقعدی با لیزر چقدر است؟ از آنجایی که لیزر آبسه مقعدی روشی بسیار محبوب محسوب می‌شود و اکثر افراد پس از مشورت با پزشک این روش را انتخاب می‌کنند، میزان هزینه درمان لیزر آبسه مقعدی برای بسیاری از افراد اهمیت می‌یابد. هزینه لیزر آبسه مقعدی به موارد متعددی بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 

شدت بیماری

شدت بیماری یکی از دلایلی است که بر روی هزینه درمان آبسه مقعدی اثر دارد. اگر بیماری در مراحل ابتدایی خود باشد پزشک با چالش کمتری برای درمان مواجه است و این مسئله باعث کاهش هزینه لیزر آبسه مقعدی می‌شود.

کلینیک و امکانات آن

کلینیک و تجهیزات آن از دیگر عواملی است که بر روی هزینه درمان آبسه مقعدی با لیزر اثر می‌گذارد. بسیار واضح است زمانی که انجام لیزر آبسه در یک کلینیک با تجهیزات کامل و با دسترسی به نیروی مجرب انجام می‌شود هزینه لیزر آبسه مقعدی نسبت به مکان‌هایی که این امکانات را در اختیار ندارند، بیشتر است.

نوع لیزر

نوع لیزر نیز می‌تواند بر هزینه لیزر آبسه مقعدی اثر بگذارد. دستگاه‌های به‌روز لیزر قیمت‌های بالاتری دارند و کلینیکی که از دستگاه‌های به‌روزتری استفاده می‌کند قطعاً هزینه بیشتری نیز برای درمان آبسه در نظر می‌گیرد.

نکات گفته شده همگی می‌توانند بر هزینه درمان آبسه مقعدی با لیزر تأثیر داشته باشند. ازآنجایی‌که تخصص پزشک و تجربه او، مجهز بودن کلینیک و استفاده از دستگاه‌های به‌روز لیزر نقش مهمی بر درمان بیماری دارند و می‌توانند از ایجاد عفونت و عوارض پس از  لیزر آبسه بکاهند، به بیماران توصیه می‌شود حتماً بودجه مناسبی را برای انجام  لیزر آبسه در نظر بگیرند تا این بیماری به بهترین شکل خود درمان شود و دچار عوارض ناخوشایند نشوند.

دلایل بروز آبسه مقعدی چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایل بروز آبسه مقعدی وجود باکتری‌های شایعی همچون استافیلوکوک و اشرشیاکولی در ناحیه مقعد است. گاهی نیز عفونت‌های قارچی می‌توانند در بروز آبسه مقعدی نقش داشته باشند. از دیگر دلایل بروز آبسه مقعدی می‌توان به بسته‌شدن و عفونت غدد کوچک ناحیه مقعد اشاره کرد. در ناحیه مقعد غدد کوچکی وجود دارند که در صورت بسته‌شدن و عفونت می‌توانند باعث بروز آبسه مقعدی شوند. دلایل دیگری نیز در بروز آبسه مقعدی نقش دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • کولیت
  • بیماری روده التهابی
  • دیورتیکولیت
  • دیابت
  • بیماری التهابی لگن
  • بیماری‌های مقاربتی
  • ایدز
  • رابطه جنسی مقعدی
  • قراردادناجسام خارجی در داخل مقعد

موارد فوق همگی می‌توانند از جمله دلایل بروز آبسه مقعدی باشند که با شناخت آنها افراد می‌توانند تا حدود بسیاری از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند. بسیاری از دلایل قابل‌کنترل هستند و با دوری‌کردن از آنها، جلوگیری از آبسه امکان‌پذیر است. همچنین با شناخت بیماری‌هایی که در ابتلا به آبسه مقعدی نقش دارند افراد می‌توانند هرچه سریع‌تر نسبت به درمان آنها اقدام کنند تا عامل ایجاد آبسه مقعدی نشوند.

درمان آبسه مقعدی به‌صورت تخصصی چگونه انجام می‌شود؟

درمان آبسه مقعدی به‌صورت تخصصی تنها از عهده یک متخصص و فوق‌تخصص جراحی ناحیه مقعد برمی‌آید. پزشکان متخصصی که بر درمان آبسه مقعدی تمرکز دارند سال‌ها این بیماری را درمان کرده‌اند و به همین دلیل با تمام چالش‌هایی که در طول مسیر با آنها مواجه می‌شوند آشنا هستند.

 

درمان آبسه مقعدی به‌صورت تخصصی به دو روش کلی انجام می‌گیرد. یکی از این روش‌ها جراحی آبسه مقعدی است و روش دیگر لیزر آبسه مقعدی محسوب می‌شود. از میان این دو روش، بیشتر پزشکان روش لیزر را بهترین روش درمان آبسه می‌دانند؛ زیرا در این روش نیازی به بیهوش کردن بیمار و بستری شبانه نیست و بیمار در زمان کوتاهی در حدود ۳۰ دقیقه درمان می‌شود و با عوارض روش‌های جراحی روبرو نمی‌گردد. عدم طی‌کردن دوره نقاهت یکی دیگر از دلایلی است که باعث می‌شود روش لیزر به‌عنوان درمان آبسه مقعدی به‌صورت تخصصی نام گیرد. روش درمانی لیزر آبسه مقعدی در کلینیک‌های مختلفی همچون کلینیک درمان فوری انجام می‌شود و بیمار می‌تواند برای همیشه با مشکلات ناشی از آبسه مقعدی خداحافظی کند.