آیا یخچال فریزر شما صدا می‌دهد؟ آیا می‌دانید چرا این اتفاق افتاده است و راهکار از بین بردن آن چیست؟! برخی از صداهایی که از ساید بای ساید به گوش می‌رسند، طبیعی بوده اما برخی دیگر از سروصداها نشان دهنده وجود یک مشکل بزرگ در این دستگاه هستند. اینکه کدامیک از صداها عادی است و […]

آیا یخچال فریزر شما صدا می‌دهد؟ آیا می‌دانید چرا این اتفاق افتاده است و راهکار از بین بردن آن چیست؟!

برخی از صداهایی که از ساید بای ساید به گوش می‌رسند، طبیعی بوده اما برخی دیگر از سروصداها نشان دهنده وجود یک مشکل بزرگ در این دستگاه هستند. اینکه کدامیک از صداها عادی است و کدامیک غیرعادی و راه‌های از بین بردن آن چیست موضوعی است که در این مقاله به طور کامل بدان پرداخته می‌شود.

بررسی علت صدا دادن یخچال فریزر ساید

پیش از پردختن به این موضوع خوب است ابتدا با سروصداهای طبیعی این دستگاه آشنا شویم.

صداهای عادی و طبیعی ساید

-صدای جریان آب به دلیل تغییر حالت گاز مبرد

-صدای کمپرسور تا یک روز بعد از راه‌اندازی اولیه

-صدای تق تق به خاطر منقبض و منبسط شدن بدنه

-صدای شیر برقی در هنگام آبگیری یخساز

-صدای شبیه به ریخته شدن قطرات آب بر روی جسم داغ در هنگام یخ‌زدایی

-صدای کلیک مربوط به کنترل دیفراست یا ترموستات

-صدای ریخته شدن یخ از یخساز به مخزن

حال، اگر صدای یخچال شما جز موارد گفته شده در بالا نبود خوب است بدانید که 6 دلیل برای صدا دادن ساید وجود دارد که در اینجا به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم.

-خرابی فن موتور اواپراتور ساید

-ایراد موتور فن کندانسور

-گیر کردن پره های فن

-خرابی موتور فن اپراتور

-شل و لق شدن اتصالات داخل یخچال

-مشکلات مربوط به کمپرسور و اتصالات

-در زیر به ترتیب تمام موارد ذکر شده را توضیح می‌دهیم.

  1- خرابی فن موتور اواپراتور ساید

به نقل از سایت https://www.khabaronline.ir/، علت ایجاد مشکل و نقص فنی در فن موتور اواپراتور دستگاه ممکن است برخورد ضربه و یا ایجاد فرسودگی در موتور فن دستگاه باشد. برای جلوگیری و تشخیص سریع تر این مشکل باید به صورت دوره ای موتور فن دستگاه روغن کاری شود.
این مشکل در دستگاه با ایجاد صداهایی مانند تق تق یا همچنین صداهای بلند و ممتد خود را نشان می دهد.
برای رفع این مشکل نیاز به تعویض فن موتور دستگاه است. همچنین تعمیرکار می تواند با تعمیر کردن فن موتور دستگاه آن را عیب یابی کند که ممکن است در کوتاه مدت این مشکل مجدد ایجاد شود.

 2- ایراد موتور فن کندانسور

موتور فن کندانسور یکی از قطعات بسیار مهمی است که در خارج از یخچال قرار می‌گیرد. اگر دچار اختلال و خرابی شود، صدای ناخوشایندی را خواهید شنید. زمانیکه این موتور آسیب ببیند یا به هر دلیلی خراب شود، فرایند خنک‌کنندگی یخچال به درستی اتفاق نمی‌افتد. همین باعث افزایش فشار داخل یخچال شده که سروصدای یخچال را به طرز بدی به وجود می‌آورد. همچنین در بعضی از موارد ممکن است در پره‌های فن موتور کندانسور آسیب‌دیدگی اتفاق بیفتد و فشار هوای داخل یخچال بالا رود. در چنین حالتی باز هم صداهای ناخوشایندی از یخچال می‌شنوید. در این شرایطی حتماً یک فرد متخصص باید موتور فن کندانسور را ارزیابی کند تا در صورت نیاز تعویض انجام شود.

برای اینکه چنین اتفاقی رخ ندهد، شما باید فواصل زمانی خاص را در نظر بگیرید و پره‌های فن دستگاه را به صورت دوره‌ای به طور کامل تمیز کنید. سعی کنید که یک مراقبت دوره‌ای خوب از آنها داشته باشید تا چنین مشکلاتی پیش نیاید. اگر هم متوجه شدید که صدای ساید به خاطر خراب شدن موتور فن کندانسور است، حتماً باید خیلی سریع برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنید.

 3- گیر کردن پره های فن

گاهاً پیش می‌آید که فن ساید بای ساید و یا یخچال فریزر شما به دلیل شکستگی و یا گیر کردن، صدای زیادی را تولید کند. این فن وظیفه خنک نگه داشتن موتور و سیم کشی‌های یخچال ساید را دارد. این فن‌ها ممکن است بر اثر خشک شدن، دچار ترک و در نهایت شکستگی شوند و دلیل آن هم لاکی بودن جنس فن می‌باشد. زمانی که این اتفاق بیفتد، فن یخچال به درستی کار نخواهد کرد و در نهایت باعث ایجاد سروصدای  زیاد می‌شود.

منبع: https://www.mehrnews.com/

  4- خرابی موتور فن اپراتور

گاهی اوقات متوجه می‌شوید که موتور فن اپراتور خراب شده، همین باعث می‌شود که داخل یخچال به اندازه کافی خنک نباشد و هوای داخل هم سردی مورد نیاز را پیدا نکند. از طرفی سروصدای یخچال هم به گوش می‌رسد؛ صدایی شبیه به صدای تق تق که نشان دهنده مشکلات موتور فن اپراتور داخل یخچال است. در واقع هر چقدر که بیشتر از این مشکل بگذرد، این صدا شدیدتر هم خواهد شد.

اگر آسیب دیدگی در پره‌های فن موتور اپراتور باشد، فشار هوای داخل یخچال هم افزایش پیدا کرده و صدا بلندتر و آزاردهنده‌تر می‌شود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، حتماً باید یخچال را خاموش کرده و اقدام به بررسی پره‌های فن کنید که اگر آسیب دیدگی و خرابی وجود داشت، حتماً باید آنها را تعویض کنید.

 5- شل و لق شدن اتصالات داخل یخچال

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد صدای بلند و ناخوشایند می‌شود، شل شدن اتصالات داخل یخچال است. اتصالاتی که شامل شیر لوله و دیگر اتصالات مختلف است و از آنها برای عبور دادن مایع خنک کننده و گازهای مختلف استفاده می‌کنند. اگر این اتصالات لق و شل شوند، جریان مایعات داخل آنها و گازها به صورت ناهموار اتفاق می‌افتد و سروصدای  یخچال ایجاد می‌شود و ممکن است شما شاهد صدای تق تق یا صدای بلندتری هم باشید.

برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، حتماً باید اتصالات داخل یخچال به دقت مورد بررسی قرار گیرد یا اگر نیاز باشد، اتصالات را باز کنید و دوباره ببندید. تیم هوم کارا هم متخصصانی در این زمینه و همچنین برای تعمیر ساید دارد و می‌توانند این کارها را برای شما انجام دهند. زیرا تا حد ممکن باید از جابجا شدن دستگاه هنگام تعمیرات جلوگیری شود تا صدای بدتر و بلندتری به وجود نیاید.

 6- مشکلات مربوط به کمپرسور و اتصالات

موتور کمپرسور یخچال فریزر این وظیفه را دارد که گاز خنک کننده را گرم و فشرده سازی کند. اگر مشکلی داخل کمپرسور به وجود بیاید، سروصدای  یخچال از آن شنیده خواهد شد. همچنین ممکن است اتصالات هم دچار خرابی یا شل شدگی شوند. همین باعث می‌شود که شما صدای ناخوشایند را بلندتر هم بشنوید. دقیقاً مانند اتفاقی که در مورد قبلی توضیح دادیم.

این امر سبب می‌شود ناهمواری در جریان مایعات خنک کننده و گازهای داخل یخچال به وجود بیاید و شاهد صدای بلندی از داخل یخچال باشید. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، حتماً باید یخچال فریزر را خاموش کنید. متخصص باید اتصالات و کمپرسور را به طور کامل بررسی کند. اگر مشکل از کمپرسور باشد، حتماً باید پروسه تعمیر یا تعویض انجام شود. اگر هم اتصالات شل شده باشد، مانند مورد قبلی باید دوباره آنها را باز کرده و ببندند.

علت صدای تق تق یخچال چیست؟

همانطور که در مقاله https://homekara.ir/why-is-refrigerator-noisy/ آورده شده است، صدای تق تق در یخچال ممکن است به ۲ دلیل خرابی رله اورلود و موتور خراب، پدید آید.

اگر رله اورلود نتواند توان مورد نیاز برای راه‌اندازی کمپرسور را فراهم کند، ممکن است کمپرسور تلاش کند تا راه‌اندازی شود، اما نتواند این کار را انجام دهد و باعث تولید صدای تق تق شود.

اگر موتور یخچال شاتون زده باشد و نتواند راه‌اندازی شود، باعث تولید صدای تق تق می‌شود.

سورپرایز!

اگر با خواندن این مقاله، باز هم سوال و یا مشکلی در این زمینه دارید می‌توانید از مشاوره رایگان شرکت هوم کارا کمک بگیرید و سورپرایز شوید!