۳۳۰ هزار جلد سند قدیمی در اردبیل به تک برگ تبدیل می‌شود به گزارش اخبار اردبیل  , رحیم محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار هاریکا، اظهار کرد: این اسناد تا آخر امسال دارای اعتبار است و از هموطنان انتظار داریم هر چه سریع‌تر اسناد قدیمی و مجلد که در دستشان است، به ثبت اسناد تحویل داده […]

۳۳۰ هزار جلد سند قدیمی در اردبیل به تک برگ تبدیل می‌شود

به گزارش اخبار اردبیل  , رحیم محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار هاریکا، اظهار کرد: این اسناد تا آخر امسال دارای اعتبار است و از هموطنان انتظار داریم هر چه سریع‌تر اسناد قدیمی و مجلد که در دستشان است، به ثبت اسناد تحویل داده و در کمترین زمان اسناد تک برگی معتبر دریافت کنند.
وی تصریح کرد: از یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار مساحت استان ۹۶۸ هزار هکتار اراضی ملی و مابقی زراعی و شهری است که تا آخر سال ۹۸ تنها ۲۸۷ هزار هکتار اراضی ملی در قالب طرح کاداستر منجر به صدور اسناد تک برگی شده بود.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل گفت: در سال گذشته و با یک اقدام جهادی ۳۶۵ هزار هکتار از اراضی ملی در سامانه تثبیت، جانمایی و صدور اسناد تک برگی آنها صادر شد که این میزان صدور اسناد ۱.۵ برابر ۱۰ سال گذشته بوده است.
محمدی افزود: تا آخر شهریورماه امسال تمام اراضی ملی استان اردبیل به سند مالکیت تک برگی تبدیل خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت با تعیین محدوده نقشه‌برداری و برداشت اطلاعات انجام شده و در سامانه کاداستر این اطلاعات به ثبت رسیده است.
محمدی ضرورت رفع تداخل روستاها را از دیگر رویکردهای اجرای طرح کاداستر اعلام کرد و ادامه داد: در تمامی روستاها با تعیین حدود و محدوده برداشت اراضی ملی با استفاده از تصاویر و عکس‌های هوایی و بررسی مستندات قانونی انجام شده و سند مالکیت رسمی صادر می‌شود تا اختلاف مردم و منابع طبیعی به حداقل برسد.
وی اضافه کرد: در ۲۰۰ روستا رفع تداخل که یک کار سنگین و زمان‌بر بوده، انجام شده و این کار در برخی از مناطق استان اردبیل همچنان ادامه دارد.
محمدی بیان کرد: ۶۵ مسیر رودخانه مشخص و سند مالکیت برای آنها صادر شده و تصمیم داریم برای کل بسترهای رودخانه استان سند مالکیت صادر کنیم.
وی اظهار کرد: حتی جاده‌های استان اردبیل نیز دارای سند مالکیت خواهند بود تا هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آینده در این اراضی و محدوده‌های آن انجام نشود.
مخدومه شدن ۱۴ هزار پرونده چک، اسناد بانکی و هاریکایه
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل به فعالیت‌های حوزه اجرا نیز اشاره کرد و گفت: ما از تمامی دستگاه‌های دولتی خواسته‌ایم تا برای زمین‌ها و اراضی خود سند مالکیت دریافت کنند که با تاکید رئیس کل سابق دادگستری استان و دادستان، نهادها و ارگان‌های دولتی پای کار آمدند تا در سامانه کاداستر بارگذاری اطلاعات انجام شود.
محمدی تصریح کرد: در سال ۹۸ از لحاظ ثبت اراضی دستگاه‌های دولتی رتبه ۲۹ کشور را داشتیم که سال گذشته با فعالیت گسترده در این حوزه این جایگاه به ششم ارتقا یافت.
وی در ادامه سخنان خود افزود: ۶۰ درصد اراضی دستگاه‌های دولتی تثبیت و سند مالکیت برای آنها صادر شده به طوری که در آموزش و پرورش یک‌هزار قطعه زمین برداشت اطلاعات و نقشه‌برداری انجام و صدور اسناد مالکیت به انجام رسیده است.
محمدی خاطر نشان کرد: در سه حوزه چک‌، اسناد بانکی و هاریکایه تا آخر سال ۹۸، ۲۳ هزار پرونده فعال داشتیم که سال قبل با حرکت جهادی ۱۴ هزار پرونده در طول یک سال مخدومه شده و ما امروز وضعیت به روزتری را در این حوزه داریم.
وی اضافه کرد: امسال سعی می‌کنیم تا با رسیدگی کامل به پرونده‌های معوق به روزرسانی پرونده‌ها را انجام دهیم.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل بیان کرد: در بحث استعلامات و پاسخ به دفاتر اسناد رسمی ۹۹ درصد این فعالیت‌ها در بستر الکترونیکی و در کمتر از دو روز پاسخگویی به این استعلامات انجام شده و با لینک به سامانه احراز هویت ثبت احوال به سرعت کارهای تنظیم سند در دفاتر به انجام می‌رسد.