کاهش هزینه‌های تحقیق گروه علوم پزشکی در اولویت قرار گیرد به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  کاهش هزینه‌های تحقیق گروه علوم پزشکی در اولویت قرار گیرد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی عضو کلان منطقه ۱۰ آمایشی با […]

کاهش هزینه‌های تحقیق گروه علوم پزشکی در اولویت قرار گیرد

به گزارش کانال خبری ایران در اخبار فناوری  کاهش هزینه‌های تحقیق گروه علوم پزشکی در اولویت قرار گیرد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی عضو کلان منطقه ۱۰ آمایشی با موضوع بررسی فعالیت‌ها و بروندادهای دانشگاه ها در حوزه تحقیقات و فناوری برگزار شد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با بیان اینکه اگر تهدیدات حوزه سلامت را حل کنیم هزینه سلامت نیز به طرز قابل توجهی کاهش می یابد، افزود: همانگونه که هزینه درمان در کشور بالاست، هزینه تحقیقات هم بالاست که باید برای آن راهکارهایی پیدا کنیم.
وی به توسعه مرکز تحقیقات بالینی اشاره کرد و گفت: اگر مرکز تحقیقات بالینی را توسعه دهیم درخواست‌ها برای ایجاد مرکز تحقیقاتی با رشته‌های تخصصی کاهش پیدا می‌کند و این راهکار می‌تواند یکی از روش‌های کاهش هزینه‌های تحقیقات و چابک‌سازی باشد.
پناهی با تاکید بر اینکه فرآورده‌های خونی در اختیار سازمان انتقال خون قرار می‌دهند در حوزه تحقیقات به درستی استفاده شود، گفت: انتظار داریم مدیریت خون بیمار در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد ضمن اینکه رابطه معنی داری باید میان سازمان انتقال خون ایران و دانشگاه‌های علوم پزشکی در جهت امور تحقیقاتی برقرار شود.
وی خطاب به دانشگاه علوم توانبخشی گفت: تعدادی از افراد کشور به دلیل گذراندن هشت سال دفاع مقدس، تصادفات جاده‌ای و عوامل دیگر دچار معلولیت هستند. باید متناسب با نیازهای جامعه معلولان در حوزه توانبخشی برنامه داشته باشیم و انتظار می‌رود دانشگاه توانبخشی در این حوزه پیشرو دانشگاه‌های دیگر باشد. همینطور توجه ویژه به مساله سلامت اجتماعی از اعتیاد تا اختلالات روانی نیز از نکات مهم و ضروری هر جامعه‌ای است و از جمله مسئولیت‌های دانشگاه توانبخشی به‌شمار می‌رود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: زیرساخت‌های انستیتو پاستور نیز باید به نحوی فراهم شود تا در اختیار پژوهشگران دانشگاه‌های مستقر در تهران نیز قرار گیرد. زیرا انستیتو پاستور تحت نظر وزارت بهداشت است و وظیفه ذاتی وزارت‌خانه نیز حمایت و تسهیل‌گری است. امکانات انستیتو هم در زمینه ارائه تجهیزات نیز می‌تواند یکی از حمایت‌های مهم ما به دانشگاه‌ها باشد.
کاهش هزینه های درمان ناباروری در اولویت قرار گیرد
وی با اشاره به اینکه ارتقا کمی جمعیت از شعارهای اصلی کشور است در همین راستا هم در وزارت بهداشت قرارگاه جمعیت راه‌اندازی شده است، گفت: این یک معضل جدی جامعه است و تمامی دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها باید در این حوزه کمک کنند.
پناهی افزود: در جهاد دانشگاهی پژوهشکده‌ای مرتبط با این حوزه فعال است انتظار می‌رود علل رشد منفی جمعیت در کشور را بررسی کنید. دلایل اجتماعی، اقتصادی و ناباروری زوجین از جمله مسائل اصلی است که در پژوهشکده‌ها باید به آن پرداخته شود و توصیه جدی داریم که بر مسئله کاهش هزینه‌های درمان ناباروری تمرکز شود.
راه‌های پیشگیرانه از ابطال مقالات بررسی شود
بیرودیان دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی، با اشاره به اینکه دریافت مجوز کد اخلاق از کمیته اخلاق تسریع و تسهیل خواهد شد، گفت: از کمیته‌های اخلاق در دانشگاه‌های علوم پزشکی انتظار فعالیت بیشتری وجود دارد. همینطور باید راه‌های پیشگیرانه از ابطال مقالات بررسی شود. از سوی دیگر مردم باید به تولیدات بومی حوزه سلامت اعتماد کنند و این یکی از وظایف کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی است.
وی افزود: بحث حساسیت اجتماعی از موضوعات اخلاق است. باید دید طرح‌ها و پروپوزال‌ها چه مشکلاتی را از جامعه حل می‌کند آیا به محصول منجر می شود؟! یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود.
کلان مناطق آمایشی بر مبنای ماموریت تقسیم‌بندی شود
محمدرضا منظم، رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت، نیز پس از استماع گزارش معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های عضو کلان منطقه ۱۰ آمایشی، افزود: امسال به عنوان تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نام‌گذاری شده است باید برنامه‌هایی داشته باشیم که رنگ و بوی تحول و تغییرات اساسی داشته باشد. انتظار داریم دانشگاه‌ها و معاونین پژوهشی به این مسئله توجه کنند.
وی پیشنهاد کرد: کلان منطقه‌های آمایشی را از تقسیم بندی جغرافیایی خارج کنیم و بر مبنای ماموریت‌ها مجدد تعریف شود. دانشگاه‌های مستقر در تهران به دلیل سابقه و فعالیت‌هایشان هر یک می‌توانند سرگروه تعدادی از دانشگاه‌ها باشند تا در مسیر تحقق یک یا چند ماموریت کلان در کشور با یکدیگر هم‌افزایی کنند و کشور از نتایج آن بهره‌مند شود و شاهد تحولات اساسی در عرصه سلامت کشور باشیم. امیدوارم براتون خبر   کاهش هزینه‌های تحقیق گروه علوم پزشکی در اولویت قرار گیرد براتون مفید بوده باشه

 
2022-04-25 15:27:11