چه کسانی باید حتما صبحانه کامل بخورند/ نقش تغذیه در سلامت روده‌ها به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  چه کسانی باید حتما صبحانه کامل بخورند/ نقش تغذیه در سلامت روده‌ها  به گزارش خبرگزاری هاریکا، ناصر ابراهیمی دریانی، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که نقش تغذیه در […]

چه کسانی باید حتما صبحانه کامل بخورند/ نقش تغذیه در سلامت روده‌ها

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله سلامت  چه کسانی باید حتما صبحانه کامل بخورند/ نقش تغذیه در سلامت روده‌ها  به گزارش خبرگزاری هاریکا، ناصر ابراهیمی دریانی، در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، در پاسخ به این سوال که نقش تغذیه در سلامت روده‌ها چیست، گفت: با توجه به وجود سه وعده غذایی در تغذیه روزانه، صبحانه مهم‌ترین نقش را در سلامتی افراد ایفا می‌کند به خصوص در افرادی که دچار یبوست هستند حتماً باید صبحانه خود را کامل بخورند.
وی افزود: وقتی غذا وارد معده می‌شود، به صورت غیر ارادی حرکات روده‌ها (پریستالتیسم) آغاز می‌شود که به دفع افراد کمک می‌کند. بنابراین اهمیت خوردن صبحانه کامل، نه تنها به دریافت انرژی مورد نیاز ساعات اولیه روز کمک می‌کند، بلکه باعث برطرف شدن یبوست در فرد نیز می‌شود.
استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که آیا بیماری التهابی روده با بیماری کرون تفاوت دارد، گفت: در بیماری التهابی روده درگیری تنها شامل روده‌ها است اما در بیماری کرون، گرفتاری از دهان تا مقعد است، در فردی که دچار کولیت اولسروز است، درگیری فقط در ناحیه کولون است و فرد در مدفوع خود نیز خون می‌بینند.
وی افزود: فردی که مبتلا به بیماری کرون است، آفت‌های مکرر دهانی، تب و درد شکم پیدا می‌کنند.
دریانی متذکر شد: مبتلایان به کولیت اولسروز و بیماری کرون گاهی با علائم غیر روده‌ای مانند علائم مفصلی التهاب مفصل (آرتریت) به پزشک مراجعه می‌کنند و روماتولوژیست برای بیمار تشخیص روماتیسم روده‌ای می‌دهد.(گاهی هم افراد با کمر درد مراجعه می‌کنند)
وی افزود: سلامتی دستگاه گوارش از اساسی‌ترین و اصلی‌ترین مسائل زندگی است، سبک غذا خوردن، زمان گذاشتن برای صرف غذا و نخوردن مواد قندی به خصوص در افراد چاق، از مهم‌ترین نکات حفظ سلامت دستگاه گوارشی به شمار می‌رود. امیدوارم براتون خبر   چه کسانی باید حتما صبحانه کامل بخورند/ نقش تغذیه در سلامت روده‌ها براتون مفید بوده باشه

 
2023-08-31 12:05:44