موضوع فرزندان شنوا در خانواده‌های ناشنوا مستند شد به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری موضوع فرزندان شنوا در خانواده‌های ناشنوا مستند شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، فرح زارع کارگردان مستند «من کدا هستم» گفت: من درگیر ساخت فیلمی درباره ناشنوایان […]

موضوع فرزندان شنوا در خانواده‌های ناشنوا مستند شد

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری موضوع فرزندان شنوا در خانواده‌های ناشنوا مستند شد  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، فرح زارع کارگردان مستند «من کدا هستم» گفت: من درگیر ساخت فیلمی درباره ناشنوایان بودم که با موضوعی تازه مواجه شدم. فرزندان شنوای خانواده‌هایی که والدین ناشنوا دارند، شرایطی دشوار و ویژه دارند. به دلیل کمبود امکانات اجتماعی برای کمک رسانی و تسهیل ارتباطات اجتماعی و زندگی این زوج‌ها فرزندانشان از کودکی وارد چالش‌هایی جدی می‌شوند.
او ادامه داد: خانواده‌های ناشنوا، مسائل ارتباطی و چالش‌های بسیاری در زندگی دارند. رفتن به اداره‌ها، دادگاه، مدارس و … برایشان تسهیل نشده است. در حالی که در کشورهای دیگر آنها مترجم مخصوص دارند. در ایران، کودکان شنوای این خانواده‌ها بار مسئولیت را بر دوش می‌کشند و این باعث پیامدهایی برایشان می‌شود.
زارع گفت: از سال ۹۸ درگیر ساخت این پروژه بودم اما شیوع ویروس کرونا، روند تولید را به تاخیر انداخت. با انتخاب سوژه که دختری سی و چند ساله بود، همراه او که راوی فیلم است، به زندگی خانوادگی و اجتماعی‌اش ورود کردم و ناظری بر تلاش‌های او بودم.
این کارگردان بیان کرد: «کدا» اصطلاحی است که به فرزندان شنوای خانواده‌های ناشنوا گفته می‌شود. دختری که فیلم روایت اوست، یک «کدا» است. این دختران و پسران همواره این دغدغه را دارند که صدایشان به گوش جامعه برسد و درک شوند. امیدوارم این مستند، توجه جامعه و مسئولان را به این بچه‌ها بیشتر کند.
فرح زارع پیشتر مستندهای «رسن»، «به من اشاره کن»، «کویر سبز» و «ماهیاک» (برنده تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره سینماحقیقت) و… را کارگردانی کرده است.
عوامل مستند «من کدا هستم» عبارتند از نویسنده، پژوهشگر و کارگردان: فرح زارع، تصویربردار: سیدمهدی موسوی، فرح زارع، صدابردار: مینا تقی‌زاده، اعظم مرادی، صداگذار: حامد حسین‌زاده، تدوین: مینا تقی‌زاده، اصلاح رنگ و نور: ایمان صالحی، دستیار تهیه: علی کشاورز، تولید مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی. امیدوارم براتون خبر   موضوع فرزندان شنوا در خانواده‌های ناشنوا مستند شد براتون مفید بوده باشه

 
2023-03-12 16:56:05