لزوم توسعه دیپلماسی هنر و سینما بین دو کشور عراق و ایران به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری لزوم توسعه دیپلماسی هنر و سینما بین دو کشور عراق و ایران  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در دومین روز […]

لزوم توسعه دیپلماسی هنر و سینما بین دو کشور عراق و ایران

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری لزوم توسعه دیپلماسی هنر و سینما بین دو کشور عراق و ایران  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در دومین روز از سفر خود به بغداد، با محمدکاظم ال صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق دیدار، و در نشستی مشترک به تبادل نظر و بررسی مسائل فرهنگی و سینمایی دو کشور ایران و عراق پرداخت.
در این دیدار محمد خزاعی با اشاره به جایگاه منطقه‌ای و ظرفیت‌های سینمای ایران به اهمیت توسعه فعالیت‌های فرهنگی و سینمایی بین دو کشور عراق و ایران اشاره کرد و گفت: توسعه دیپلماسی هنر و سینما برای تسهیل و تقویت روابط سیاسی ملت‌ها باید در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد: سفارتخانه‌ها می‌توانند نقش اساسی در بازار منطقه‌ای و بین‌المللی برای معرفی ظرفیت‌های سینمایی و رونق اقتصادی و تحرک در چرخه اکران فیلم‌ها داشته باشند.
رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه دیپلماسی تصویر و سینما یا فرهنگ در تقویت مناسبات بین‌المللی ملت‌ها حائز اهمیت است خاطر نشان ساخت: استفاده از محصولات سینمایی برای دوستی و نزدیکی ملت‌ها و گسترش سایر مناسبات از برنامه‌های دستگاه دیپلماسی و رایزنی‌های فرهنگی است که‌خوشبختانه شما با اهتمام ویژه ای به این حوزه نگاه می‌کنید.
خزاعی با اشاره به اینکه موفقیت دستگاه دیپلماسی با ظرفیت‌های فرهنگی‌محقق و تضمین می‌شود افزود: هر جایی که فرهنگ و هنر به کمک دیپلماسی آمده است، دستاوردهای پایداری شکل می‌گیرد.
وی اضافه کرد: متأسفانه ما فرصت‌های زیادی را در سال‌های گذشته به دلیل غفلت نسبت به نقش بی‌بدیل فرهنگ و سینما از دست داده‌ایم.
رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه چه ابزاری مانند سینما می‌تواند کشورها را از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نزدیک‌تر کند گفت: خوشبختانه بین دو ملت ایران و عراق تعاملات فرهنگی و هنری خوبی در حال گسترش است و دو کشور به دلیل اشتراکات دیرینه دینی و تمدنی قابلیت‌های بسیاری برای گسترش همکاری دارند.
در این دیدار محمدکاظم آل صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با استقبال از حضور رئیس سازمان سینمایی در بغداد گفت: زبان هنر زبان بلیغی است و با توجه به اشتراکات فرهنگی و تمدنی و دینی دو کشور می‌توان از ظرفیت سینما و سریال برای تقویت و تعمیق همکاری‌ها و مناسبات استفاده کرد.
وی با اشاره به جایگاه هنرمندان و سینماگران خاطرنشان ساخت: کشورهای شرق دور به خاطر نقش هنرمندان در دیپلماسی عمومی به همه هنرمندان کشورش گذرنامه دیپلماتیک داد و این اهمیت و تأثیرگذاری هنرمندان را نشاندیم دهد.
وی با بیان اینکه به دلیل مشترکات فرهنگی و آئینی و اعتقادی روابط عمیقی با ملت عراق داریم اظهار داشت: همین اشتراکات موجب شده است که مردم عراق از محصولات سینمایی و سریال‌های ایرانی استقبال کنند.
وی استقبال گسترده از آثاری چون: مریم مقدس، سریال مختار، به وقت شام و غیره نشان می‌دهد که روح حاکم بر تولیدات سینمایی و تلویزیونی این گونه آثار با جامعه عراق همگن است.
ال صادق با اشاره به اینکه همیشه دنبال ایجاد فرصت برای تولیدات مشترک بوده‌ایم اضافه کرد: ملت عراق ملتی با محبت، عاطفی و میهمان نواز هستند.
وی خاطر نشان ساخت: اشتراکات زیادی بین مردم ایران و عراق وجود دارد موضوعاتی چون: سلمان فارسی، مشترکات تاریخی، غدیر، حماسه اربعین، داعش و … که فیلمسازی در رابطه با آنها تأثیرات مثبت بر پیوند دو ملت می‌گذارد.
وی پیشنهاد داد: در تولیدات مشترک از عوامل و بازیگران مشترک دو کشور استفاده شود.
سفیر ایران در عراق با بیان اینکه فیلم و سریال می‌توانند کمک کنند تا حقایق تاریخی دو ملت حفظ شود، عنوان کرد: از هنر و فرهنگ برای انتقال مفاهیم و مبانی اعتقادی مشترک استفاده شود.
وی از آمادگی سفارت ایران در عراق برای همه‌گونه همکاری در حوزه فرهنگ و سینما خبر داد. امیدوارم براتون خبر   لزوم توسعه دیپلماسی هنر و سینما بین دو کشور عراق و ایران براتون مفید بوده باشه

 
2022-07-24 06:18:45