جزئیات سومین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کوتاه تهران به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری جزئیات سومین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کوتاه تهران  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، سومین جلسه شورای سیاست‌گذاری چهلمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با حضور اعضای این شورا در […]

جزئیات سومین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کوتاه تهران

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری جزئیات سومین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کوتاه تهران  به گزارش خبرگزاری هاریکا به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، سومین جلسه شورای سیاست‌گذاری چهلمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با حضور اعضای این شورا در انجمن سینمای جوانان ایران برگزار شد.
در ابتدای این جلسه مهدی آذرپندار دبیر جشنواره گزارشی کامل از فرآیندها و اقدامات انجام شده درباره جشنواره را به اعضای شورای سیاست‌گذاری ارائه کرد و پس از آن هر یک از اعضا نکات خود را ارائه کردند.
در جلسه سوم شورای سیاستگذاری تصمیم‌گیری‌هایی درباره محل برگزاری جشنواره، زمان‌بندی و رویدادهای پیرامون جشنواره، اقدامات پیشنهادی به مناسبت چهلمین دوره جشنواره و توجه ویژه به عدالت فرهنگی و انتخاب آثار با رویکرد سراسری در کشور به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی و رئیس شورای سیاست‌گذاری جشنواره پس از شنیدن گزارش اقدامات شورای اجرایی جشنواره ضمن اعلام رضایت از برنامه‌های جشنواره گفت: انجمن سینمای جوانان ایران در ۲ سال گذشته یکی از دوره‌های موفق خود را پشت سر گذاشته است، حرکت آن در این دوران پر شتاب شده و این مساله امیدواری ما به این جشنواره را نیز بیشتر کرده است.
وی افزود: تعامل و بازدیدهای مستمر آذرپندار و معاونانش از دفاتر انجمن سینمای جوانان سراسر کشور و رسیدگی به امور آنها و پیگیری جدی سیاست‌های تولیدی و رشد بسیار خوب کمی و کیفی تولیدات انجمن در کل کشور نوید آینده‌ای درخشان برای سینمای ایران خواهد داشت و من مطمئنم استعدادها و پدیده‌هایی از دل این جریان بیرون خواهد آمد.
خزاعی با تاکید بر سیاست عدالت فرهنگی در دولت سیزدهم عنوان کرد: همانطور که سال گذشته ظرفیتی از مهمانان جشنواره به اساتید، مربیان و هنرجویان شهرستانی اختصاص پیدا کرد، امسال نیز بایستی این مهم اتفاق بیفتد.
رئیس سازمان سینمایی با اشاره به جلسه اخیرش با شورای معاونان انجمن سینمای جوانان ایران و بررسی گزارش کامل آن جلسه افزود: انجمن توانسته است سیاست‌های عدالت فرهنگی مد نظر دولت جمهوری اسلامی را در ۲ سال اخیر پیگیری کند، فاصله تهران و شهرستان را در کیفیت و کمیت آموزش سینمایی و همچنین امکان تولید فیلم کوتاه را به حداقل برساند که حضور اساتید و هنرجویان دفاتر سراسر کشور در جشنواره می‌تواند این موضوع را تقویت کند.
وی یادآور شد: از جهت توجه به فیلمسازان و اساتید سینمایی سراسر کشور و مواجهه نزدیک تر آنها با فیلم‌های روز سینمای کوتاه کشور و دانش‌افزایی آنها این فرصت حتماً باید برای آنها همچون سال گذشته فراهم شود که این موضوع با توافق اعضای شورای سیاستگذاری از جمله مصوبات جلسه سوم شورای سیاست‌گذاری چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران انجام شد.
رئیس سازمان سینمایی همچنین در مورد اهمیت فضاسازی جشنواره در دوره چهلم گفت: چهلمین دوره، نشانه بلوغ و بالندگی است و وقتی جشنواره برای جوانان است، این بلوغ باید با روحیه جوانانه، نشاط‌انگیز و امیدآفرین تلفیق شود و در فضاسازی‌ها، طراحی‌ها و رنگ آمیزی جشنواره خود را نمایان سازد.
محمد خزاعی همچنین بر توجه ویژه به زنان در جشنواره امسال تاکید کرد و گفت: عرصه فیلم کوتاه، زنان فیلمساز و بانوان فعال ارزشمندی داشته است که عمرشان را برای بالندگی این مسیر گذاشته‌اند و در چهلمین سال برگزاری این جشنواره بایستی از آنان تقدیری ویژه به عمل آید.
رئیس شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره فیلم کوتاه تهران در این‌باره عنوان کرد: به نظر می‌رسد همین رویکرد توجه به پیشکسوتان و راه اندازی کانون دانش آموختگان که باعث شده ادوار انجمن در شهرستان‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرند، در بزرگداشت‌های جشنواره نیز بایستی امتداد یابد و توجه به فیلمسازان پیشکسوت شهرستانی مد نظر قرار گیرد و همچنین اگر قرار است فیلمسازی با ابعاد بین المللی مورد توجه باشد به سراغ گزینه‌هایی برویم که عدالت‌خواه بودن و ضداستکباری بودن از ویژگی‌های فیلمسازی او بوده باشد.
خزاعی در ادامه اشاره‌ای به افزایش کمی و کیفی تولیدات کوتاه سینمایی داشت و افزود: در دولت سیزدهم جریان تولید فیلم کوتاه به‌صورت محسوس تقویت شده است و ما هم افزایش تولیدات را به صورت کمی بسیار بیشتر از قبل داشته‌ایم و هم سطح کیفی آثار افزایش چشمگیری داشته است.
وی افزود: نگرانی ما باید این باشد که کسی از چرخه دیده شدن فیلم کوتاهی که برایش زحمت کشیده جا نماند، طبیعتاً تعداد آثار ارسالی بسیار زیاد و تعداد منتخبان برای رقابت در جشنواره کم است اما باید به استعدادهایی که فیلم‌های خوبی ساختند اما موفق نشدند جزو منتخبان جشنواره بشوند، توجه ویژه‌ای کنیم.
وی درباره عرضه فیلم کوتاه افزود: انجمن در دوران جدید ظرفیت‌های خوبی برای دیده شدن آثار کوتاه فراهم کرده است؛ پاتوق فیلم کوتاه سراسر کشور که به‌صورت هفتگی و مستمر در حال برگزاری است و گزارش‌ها و بازخوردهای مثبتش از ادارات کل سراسر ایران به ما می‌رسد و همچنین اکران‌های آنلاین و پخش‌های تلویزیونی آثار، فرصت دیده شدن برای آثار کوتاه حاضر در جشنواره و آثار خوب جامانده از حضور در رقابت جشنواره را فراهم کرده است که باید در امتداد جشنواره برای این استعدادها فعال بماند.
محمد خزاعی درباره مخاطبان چهلمین دوره جشنواره فیلم کوتاه نیز گفت: همانطور که سال گذشته جشنواره امکان پیوند فیلمسازان با مخاطب عام و گسترده را فراهم کرد امسال نیز باید تلاش شود مخاطب بیشتری با سینمای کوتاه آشنا و درگیر شود و مردم برای تماشای فیلم کوتاه به سالن‌های سینما بیایند.
وی در پایان ضمن تشکر از ستاد برگزاری جشنواره از آذرپندار خواست که همین نظم اجرایی با قدرت و قوت بیشتری از سوی ستاد برگزاری جشنواره ادامه پیدا کند.
در این جلسه علاوه بر محمد خزاعی رئیس شورای سیاستگذاری و معاون وزیر، سیدمحمد هاشمی جانشین وزیر و معاون وزیر فرهنگ، حبیب ایل‌بیگی معاون سازمان سینمایی، مجید اکبرشاهی رئیس مرکز سیمرغ سیما و محمدحسین صوفی مدیرعامل کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره حضور داشتند. امیدوارم براتون خبر   جزئیات سومین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کوتاه تهران براتون مفید بوده باشه

 
2023-09-17 17:56:14