«تصویر دهم» مستقل می‌ماند/ هدف، انعکاس نگاه امام حسین (ع) است به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «تصویر دهم» مستقل می‌ماند/ هدف، انعکاس نگاه امام حسین (ع) است  به گزارشهاریکا خبر، نشست رسانه‌ای سومین رویداد فیلم کوتاه عاشورایی «تصویر دهم» با حضور مجید مجیدی مدیر، محمد رهبر دبیر و بهروز شعیبی مدیر […]

«تصویر دهم» مستقل می‌ماند/ هدف، انعکاس نگاه امام حسین (ع) است

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری «تصویر دهم» مستقل می‌ماند/ هدف، انعکاس نگاه امام حسین (ع) است  به گزارشهاریکا خبر، نشست رسانه‌ای سومین رویداد فیلم کوتاه عاشورایی «تصویر دهم» با حضور مجید مجیدی مدیر، محمد رهبر دبیر و بهروز شعیبی مدیر طرح و ایده این رویداد و همچینین با همراهی جعفر الدیب رییس شبکه کربلا و نماینده آستان امام حسین (ع) صبح امروز دوشنبه ۲۲ مرداد برگزار شد.
در ابتدای این نشست پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید، مجید مجیدی ضمن خیرمقدم به حضار، تسلیت ایام محرم و تسلیت ویژه برای حادثه تروریستی شاهچراغ گفت: خوشحالیم که امسال توفیق پیدا کردیم که سومین دوره سوگواره را برگزار کنیم. البته باید امسال چهارمین دوره را برگزار می‌کردیم اما به خاطر شرایط سال گذشته فیلم‌ها به حد نصاب نرسید و برگزار نشد.
از ابتدا به‌دنبال جریان‌سازی بودیم
وی افزود: این رویداد را ما از اول با این نیت شروع کردیم که در این مسیر جریان‌سازی کنیم و اخلاق حسینی، وجوه عدالت‌طلبی امام حسین (ع) را به منصه ظهور برسانیم. ما فقط دنبال این نبودیم که صرفاً آثاری برسد و رویدادی برگزار کنیم بلکه به دنبال این بودیم که جریان‌سازی کنیم و به تولید برسیم که امسال بحث تولید را به شکل جدی پیگیری کردیم. ما بنای جدی داریم که از تولیدات حمایت کنیم از همین جا از همه سینماگران دعوت می‌کنم که اگر ایده و موضوعاتی دارند به دبیرخانه ارسال کنند و ما از آثار برتر حمایت جدی خواهیم کرد. امسال خوشحالیم که در خدمت فیلمسازانی همچون رضا میرکریمی و بهروز شعیبی هستیم که به صورت جدی در کنار مان خواهند بود.
محمد رهبر دبیر این رویداد هم توضیح داد: امیدواریم بتوانیم تولیدات فاخر و قوی را دریافت کنیم ایده‌هایی که سال گذشته ارسال شده بررسی خواهیم کرد این آثار توسط آقای شعیبی بررسی می‌شود و افرادی که ایده‌ها را تا هفته آینده در سایت بارگذاری کنند داوری و در صورت مقبولیت مورد حمایت خواهد گرفت. ما امسال آثاری تا ۱۵ دقیقه را می‌پذیریم. آثاری که سال گذشته داوری نشدند، در صورت پذیرش داوری می‌شوند. شعار ما «از حسین (ع) آموختم» است در نتیجه از هر موضوعی که درباره اخلاق و منش آن حضرت است آثاری را می‌پذیریم. با توجه به اینکه اربعین نزدیک است از آثاری که امسال در مسیر پیاده‌روی اربعین تولید شوند استقبال و داوری می‌کنیم.
تصویر و سینما سال‌ها از اهالی قلم عقب است
سپس بهروز شعیبی کارگردان سینما و مدیر طرح و ایده این رویداد هم عنوان کرد: از مجموعه «تصویر دهم» تشکر می‌کنم که من را پذیرفتند. عنوان این جشنواره و حضور استادان برای من موهبت است. ارتباط و نگاه خوبی که دبیر جشنواره با آقای مجیدی دارند این فضا را ایجاد می‌کند که ابعاد مختلفی درباره امام حسین (ع) و اتفاقات تاریخ زمانه ایشان در این رویداد ببینیم. بخشی از طرح‌ها از سال گذشته به دست ما رسیده اما امیدوارم ایده‌های دیگر هم به دست ما برسد. مقوله تصویر و سینما سال‌ها از اهالی قلم عقب است و به نظرم این فضا می‌تواند ما را به شکوفایی در فضای تصویر نزدیک کند. از نگاه‌های مختلف استقبال می‌کنیم و این اولین قدم ما برای نگاه متفاوت به امام حسین (ع) خواهد بود.
جعفر الدیب رییس شبکه کربلا و نماینده آستان امام حسین (ع) هم اظهار کرد: تولیت آستان امام حسین (ع) نگاه ویژه‌ای به مقوله سینما دارد و بر چنین رویدادهایی تاکید دارد. امسال آثاری از عراق خواهیم داشت و در عرصه بین‌الملل می‌توانیم فعالیت بیشتری داشته باشیم.
سپس رهبر بیان کرد: ما در حال مذاکره با انجمن سینمای جوانان ایران و حوزه هنری هستیم که با همکاری دوستان از پتانسیل سینماگران استفاده کنیم، طرح‌ها را بگیریم و از این ایده‌ها استفاده کنیم. تفاهم‌نامه‌ای هم با دانشگاه هنر تربیت مدرس در حال امضا است که به عنوان پایگاه دانشجویی این رویداد فعالیت کند. یکی از اعضای هیات علمی همین دانشگاه هم به عنوان هیات داوران حضور خواهد داشت ضمن اینکه ما دست یاری به سمت هر آنکه علاقه‌مند به همکاری است، دراز می‌کنیم.
به جایی متصل نیستیم
در ادامه مجید مجیدی هم گفت: ما به جایی متصل نیستیم، مستقل خواهیم بود تا نگاه امام حسین (ع) را منعکس کنیم از همین رو از همه ظرفیت‌های فرهنگی کشور از جمله مساجد و…. استفاده خواهیم کرد. تاکید داریم که این جریان به هیچ کجا وابسته نیست بلکه عشق و علاقه جمعی از عاشقان امام حسین (ع) باعث بناگذاری این رویداد شده است البته سیاست‌های هیچ‌کس و هیچ نهادی به ما سایه نخواهد انداخت.
مجیدی درباره خطوط قرمز این رویداد مطرح کرد: تفسیر سیاسی از این رویداد نداشته باشید، بگذارید آثار بدون هیچ تفسیری حضور پیدا کند بعد درباره خط قرمزها صحبت کنیم در زمان حال هیچ خط قرمزی وجود ندارد، خط قرمز ما تنها این است که در محدوده و تفکر آقا امام حسین (ع) باشیم. ما خودمان را محدود به چیزی نکردیم.
وی گفت: ما فعلاً داریم بذری را می‌پاشیم و می‌خواهیم بستری را برای این فیلم‌ها فراهم کنیم ما می‌خواهیم فتح بابی شود تا یک سری آثار ساخته شود که مسیر باز شود. وقتی صحبت از وقایع تاریخی می‌شود همه ما ذهنمان به سمت خود واقعه می‌رود ولی نسبت به امکانات سینمایی کارهای ما می‌تواند فراتر باشد. مبنای هر آنچه در حادثه کربلا پیش آمده بر اخلاق بوده و این موضوع برای ما اهمیت دارد امیدواریم این رویداد در سال‌های آینده ظرفیتی برای کارهای بلند فراهم کند. این حرکتی است که ما شروع کردیم و قطعاً فعلاً باید در حوزه فیلم‌های کوتاه و مستند حرکت کنیم.
حداقل حمایت از آثار ۳۰ میلیون تومان است
رهبر درباره مبلغ حمایتی عنوان کرد: مبلغ حمایت بنا به کیفیت اثر متفاوت خواهد بود. مبلغ خاصی را در نظر نگرفتیم اما حداقل حمایت ۳۰ میلیون تومان است اما حداکثر حمایت را بعداً اعلام خواهیم کرد. برای سال‌های آینده برنامه اکران در مسیر پیاده‌روی اربعین داریم اما امسال چنین برنامه‌ای نداریم.
شعیبی درباره اقتباس ادبی در آثار توضیح داد: ادبیات و سینما حوزه نزدیک به هم هستند که البته هنوز در کشور ما پیوندی میان آنها نیست. صحبت از این موضوع هم مربوط به دوره‌های بعد می‌شود. ضمن اینکه تمام تلاش ما برای ساخته شدن آثار است درواقع ما قرار نیست سنگ‌اندازی کنیم پس هر کمکی که برای اجرایی شدن یک فیلم از دست‌مان بر بیاید، انجام خواهیم داد. امیدوارم این جشنواره نشردهنده مضامین مختلف باشد و بتواند جرقه‌ای برای فیلم‌هایی باشد که با مخاطب عام طرف است. تمام تلاش ما برای ساخته شدن فیلم‌های بهتر است. حتی دوستانی که ایده‌های خوبی دارند اما نمی‌خواهند آنها را بسازند سعی می‌کنیم این دوستان را به سینماگران متصل کنیم.
رهبر هم در بخش پایانی این نشست اظهار کرد: موسسه راه ایمان به عنوان برگزار کننده این رویداد و دارنده موکب ۳۰۹ در مسیر پیاده‌روی اربعین آثار برگزیده را اکران خواهد کرد. امیدوارم براتون خبر   «تصویر دهم» مستقل می‌ماند/ هدف، انعکاس نگاه امام حسین (ع) است براتون مفید بوده باشه

 
2023-08-14 17:56:34