به عقب برگردم شاید فوتبالیست شوم/ بازیگرانی که ناگهان فراموش شدند به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری به عقب برگردم شاید فوتبالیست شوم/ بازیگرانی که ناگهان فراموش شدند  حشمت‌اله آرمیده بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون در گفتگو باهاریکا خبر درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود توضیح داد: این روزها مشغول نقش‌آفرینی در سریالی به […]

به عقب برگردم شاید فوتبالیست شوم/ بازیگرانی که ناگهان فراموش شدند

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری به عقب برگردم شاید فوتبالیست شوم/ بازیگرانی که ناگهان فراموش شدند  حشمت‌اله آرمیده بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون در گفتگو باهاریکا خبر درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود توضیح داد: این روزها مشغول نقش‌آفرینی در سریالی به نام «مشاور» هستم که امیدوارم پخش شود و مردم آن را ببینند. یکی دو تماس هم برای حضور در کارهای سینمایی داشته‌ام که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است. در کنار این‌ها خودم حضور در فیلم‌های کوتاه را خیلی دوست دارم. خیلی هم بابت این فیلم‌ها تماس دارم و چند کار را هم پذیرفته‌ام که ایفای نقش کنم. من در سن و سالی هستم که هر فیلمنامه‌ای روی میز قرار بگیرد، احتمالاً نقشی برای من وجود داشته باشد. بالاخره هر قصه‌ای یا پدری در یک خانواده دارد یا شخصی در سن و سال من در آن حضور دارد.
وی درباره حضور پررنگ‌تر خود در آثار تلویزیونی گفت: واقعیت این است که هر کاری به من پیشنهاد شود، فارغ از اینکه سینمایی، تلویزیونی و یا حتی تئاتر باشد، حضور در آن را قبول می‌کنم اما شرایط امروز سینما به گونه‌ای شده است که عده‌ای محدود در آن حضور دارند. فرآیند تولید سریال‌های خانگی هم اخیراً همین‌گونه شده است و گویی همه بازیگران یک پروژه وقتی کارشان تمام می‌شود سراغ پروژه بعدی می‌روند! نمی‌دانم برای این شرایط چه نامی می‌توان انتخاب کرد و خودم هم از عناوینی مانند «باندبازی» خوشم نمی‌آید. ولی باید بپذیریم که این شرایط وجود دارد.
آرمیده افزود: در سریال‌های تلویزیونی اما همچنان دعوت به کار می‌شوم و به نظر من همه این حوزه‌ها در نوع خود خوب هستند. برای پروژه‌های سینمایی هم گاهی پیشنهادهایی دارم. البته این نکته را هم باید مدنظر داشته باشیم که تلویزیون به دلیل دامنه مخاطبانش، برد و تأثیر بیشتری دارد. گویی همه مردم نقش‌آفرینی شما را می‌بینند. در شبکه خانگی هم اخیراً سریال‌ها خیلی خوب مورد توجه مخاطبان قرار می‌گیرند. البته این قاعده هم هست که هر سریالی باید هنرپیشه مشهور هم داشته باشد و سریال‌های پربازیگر، مخاطب بیشتری هم دارد.
خودم را در دسته بازیگران گران نمی‌دانم
این بازیگر باسابقه درباره تفاوت دستمزد بازیگران پیشکسوت با ستاره‌های جوان‌تر هم گفت: بالاخره هر کسی دامنه دستمزد مشخصی دارد. تکلیف هنرپیشه‌های سطح اول و بفروش که مشخص است اما من شخصاً خودم را در دسته بازیگران گران نمی‌دانم و معمولاً هم دستمزدهای نرمالی دریافت می‌کنم. در یک سریال شاید فقط در ۵ قسمت حضور داشته باشم که بابت آن هم معمولاً به‌صورت جلسه‌ای قرارداد می‌بندیم.
طبیعتاً هر کاری چند هنرپیشه سطح یک دارد که بار اصلی فیلم یا سریال روی دوش آن‌هاست. این‌ها همان‌هایی هستند که با نام‌هایی مثل سلبریتی هم شناخته می‌شوند. طبیعی است که نقش این قبیل هنرپیشه‌های معروف را به من نوعی نمی‌دهند وی افزود: طبیعتاً هر کاری چند هنرپیشه سطح یک دارد که بار اصلی فیلم یا سریال روی دوش آن‌هاست. این‌ها همان‌هایی هستند که با نام‌هایی مثل سلبریتی هم شناخته می‌شوند. طبیعی است که نقش این قبیل هنرپیشه‌های معروف را به من نوعی نمی‌دهند. من در سن و سالی هستم که می‌توانند نقشی به من بدهند که در یک سریال شاید در اندازه چند قسمت دیده شود. الحمدلله همچنان هم کارهای زیادی به من پیشنهاد می‌شود.
آرمیده ادامه داد: من بازیگری هستم که هم نقش‌های منفی به من می‌خورد و هم نقش‌های مثبت. البته شاید در نقش‌های منفی راحت‌تر هم باشم چراکه احساس می‌کنم جای کار بیشتری دارد و بازیگر می‌تواند توانمندی‌های خودش را در بازیگری نشان دهد. برای ایفای نقش منفی بازیگر باید از قالب خودش خارج شود و اساساً یک فرد دیگری بشود و در این فرآیند بازیگر می‌تواند خودش را نشان بدهد. نقش مثبت اما چنین چالش‌هایی ندارد.
این بازیگر باسابقه در پاسخ به اینکه آیا نقشی بوده است که در این سال‌ها به او پیشنهاد نشده باشد اما خودش علاقه‌مند به ایفای آن باشد هم گفت: من در سال‌های فعالیتم همه جور نقشی ایفا کرده‌ام از معتاد و لات گرفته تا پولدار بدجنس! نقش‌های نظامی را هم ایفا کردم و تقریباً همه نقش‌ها را بازی کرده‌ام. حسرتی هم در دلم نمانده است. واقعاً هم دنبال نقش‌های بلند در کارهای مختلف نیستم. معمولاً از کارهای بلندمدت خسته می‌شوم و ترجیح می‌دهم در کارهای کوتاه‌مدت‌تر حضور داشته باشم.

آرمیده درباره اینکه کدامیک از نقش‌هایش بیشتر به یاد مردم مانده است هم گفت: در سریال‌های زیادی این تجربه را داشته‌ام که مردم نقش را خیلی خوب دیده بودند. سریال «طلسم‌شدگان» که با مهدی هاشمی بازی می‌کردم یا سریال «زمانه» از حسن فتحی همین موقعیت را برایم ایجاد کردند. «زمانه» همچنان هم بازپخش می‌شود و مردم زیادتر دیده‌اند. سریال‌هایی مانند «محاکمه» و یا «کارآگاه علوی» را هم داشته‌ام که مورد توجه مردم بوده‌اند.
آخر سریال‌ها چه می‌شود؟ تمام می‌شود!
وی افزود: در زمان پخش این سریال‌ها وقتی به خیابان می‌رفتیم کاملاً مشخص بود که مردم چقدر آن‌ها را دیده‌اند. معمولاً ابراز لطف دارند و گاهی هم حتی پیگیر می‌شوند که انتهای سریال چه می‌شود! من هم برای آنکه قصه را لو ندهم معمولاً می‌گویم آخرش تمام می‌شود! (می‌خندد)
این بازیگر باسابقه گفت: ابراز لطف مردم و اینکه در کوچه و خیابان ما را می‌شناسند، واقعاً حال خوبی به ما می‌دهد. خاطرم است در یکی از سریال‌ها نقش معتادی را ایفا کرده بودم که در طول داستان اعتیادش را ترک می‌کرد، گاهی مردم که در خیابان مرا می‌دیدند، می‌گفتند می‌دانیم خیلی سختی کشیدی که ترک کنی! (می‌خندد) چنین تجربه‌هایی هم در نوع خود بامزه است.
برخی بازیگران ناگهان فراموش می‌شوند!
وی در پاسخ به اینکه اگر زمان به عقب بازگردد آیا بازهم سراغ حرفه بازیگری می‌آید یا خیر؟ گفت: این اتفاقی است که می‌دانیم رخ نمی‌دهد اما فکر می‌کنم اگر چنین بشود و زمان به عقب بازگردد، بیشتر علاقه داشتم که یک فوتبالیست شوم. شاید یک ورزش حرفه‌ای مثل والیبال را دنبال می‌کردم که در ادامه هم بتوانم در همان رشته مربی شوم. حرفه بازیگری به‌گونه‌ای است که گویی برخی ناگهان در آن فید (ناپدید و فراموش) می‌شوند! گویی از جایی به بعد دیگر دیده نمی‌شوند و من واقعاً برای این دست هنرمندان ناراحت می‌شوم.
آرمیده در عین حال تأکید کرد: البته که در عرصه ورزش هم نمونه‌هایی از این دست هست. برخی از فوتبالیست‌هایی هم که زمانی مطرح بودند و رفقای خود ما بودند، امروز اصلاً معلوم نیست کجا هستند. امیدوارم براتون خبر   به عقب برگردم شاید فوتبالیست شوم/ بازیگرانی که ناگهان فراموش شدند براتون مفید بوده باشه

 
2023-08-26 09:55:20