از دست دادن دندانها می تواند معایب بسیار زیادی برای افراد ایجاد کند و امروزه به کمک ایمپلنت می توان بی دندانی کامل دو فک را به کمک ایمپلنت فول موس درمان کرد. در این مقاله به بررسی ایمپلنت کامل یا فول موس می پردازیم. ایمپلنت دندان چیست؟ افراد بسیاری روزانه دغدغه دندان از دست […]

از دست دادن دندانها می تواند معایب بسیار زیادی برای افراد ایجاد کند و امروزه به کمک ایمپلنت می توان بی دندانی کامل دو فک را به کمک ایمپلنت فول موس درمان کرد. در این مقاله به بررسی ایمپلنت کامل یا فول موس می پردازیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

افراد بسیاری روزانه دغدغه دندان از دست رفته خود را دارند و حال در این مقاله قصد معرفی بهترین روش جایگزینی دندان را داریم از همین جهت بهتر است که دیگر نگران دندان از دست رفته خود نباشید.

از گذشته تا به امروز روش های گوناگونی برای درمان بی دندانی ارائه شده است که یکی از این روش های درمان استفاده از پروتز های مصنوعی می باشد که دارای معایب بسیاری بود.

از معایب دندان های مصنوعی میتوان به متحرک بودن آن ها اشاره کرد که مشکلات زیادی را با خود به همراه داشت، برای مثال هنگام صحبت کردن، غذا خوردن و لبخند زدن امکان جا به جایی این پروتز های مصنوعی وجود دارد. این پروتز ها دارای ظاهری مصنوعی هستند و برای ثابت ماندن به دندان های طبیعی تکیه کرده و به مرور زمان به دندان های طبیعی نیز آسیب می زنند.

همچنین این پروتز ها موجب کاهش تراکم استخوان فک و تتغییر حالت فک می شوند و علاوه بر تمامی این موضوعات این پروتز های مصنوعی را باید از دهان خارج کرد تا بتوان استراحت کرد که همین موضوع موجب بروز مشکلات بهداشتی می شود. اما بهتر است بگوییم که دیگر نیازی به نگرانی نیست با روش درمان ایمپلنت دندان شما دیگر هیچ کدام از این مشکلات را تجربه نخواهید کرد و از داشتن دندان های طبیعی و طرح لبخندی زیبا لذت خواهید برد.

اولین و مهم ترین مزیت این روش درمانی ثابت بودن ایمپلنت دندان است زیرا ایمپلنت دندان علاوه بر درمان بی دندانی می تواند عملکرد ریشه دندان را نیز شبیه سازی کند به این صورت که پایه ایمپلنت دندان را درون استخوان فک قرار می دهند و این پایه نقش ریشه دندان را بازی می کند.

برای کسب اطلاع از قیمت ایمپلنت 1402 می توانید از صفحه ( https://roshadent.com/%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/ ) دیدن فرمایید.

یعنی هم تاج دندان را همانند ریشه محکم و ثابت نگه می دارد و هم با جوش خوردن با استخوان فک مانع کاهش تراکم استخوان و از بین رفتن حالت فک می شود. برای این که پایه ایمپلنت با استخوان فک سازگار باشد و به خوبی با استخوان فک جوش بخورد پایه ایمپلنت را عموما از جنس تیتانیوم تولید می کنند.

زیرا بدن انسان با تیتانیوم مانند یک جسم خارجی برخورد نمی کند و به آن واکنش نشان نمی دهد از همین جهت استخوان فک رشد کرده و اطراف پایه ایمپلنت را می پوشاند یا اصطلاحا با استخوان فک جوش می خورد و مستحکم می شود.

ایمپلنت فول موس

برخی از افراد به دلایل متعدد مانند ضربه و تصادف ممکن است دندان های زیادی را در فک بالا و پایین از دست داده باشند از همین جهت این افراد می توانند برای درمان بی دندانی خود به جای کاشت ایمپلنت معمولی از کاشت ایمپلنت فول موس استفاده کنند.

بیشتر بخوانید » قیمت ایمپلنت فول موس

که این روش نسبت به روش های معمولی طول درمان کم تر و هزینه پایین تری را بر خوردار می باشد. همچنین این روش از آسیب کم تری نیز بر خوردار می باشد.

مراحل ایمپلنت فول موس

در این روش درمان ابتدا مورد معاینه پزشک قرار می گیرید و پزشک پس از بررسی دقیق و معاینه دقیق فرد بیمار به مشورت با وی می پردازد. در نهایت برندی معتبر و مناسب با شرایط بیمار را انتخاب کرده تا پس از بررسی عکس های رادیو گرافی محل قرار گیری پایه ایمپلنت را تعیین می کند و نقشه درمان را طراحی می کند به صورتی که بیمار بتواند درمانی موفقیت آمیز را تجربه کند.

پس از گذراندن این مراحل نوبت به عمل جراحی کاشت ایمپلنت می رسد، در این مرحله ابتدا داروی بی حسی را تزریق می کنند سپس پزشک در نواحی که از قبل تعیین کرده است طبق نقشه درمان که از قبل نیز طراحی شده است برش هایی را روی لثه به وسیله تیغ جراحی یا پانچ ایجاد می کند تا استخوان فک نمایان شود، پس از این که استخوان فک قابل مشاهده شد به وسیله تجهیزات مخصوص دندان پزشکی استخوان فک را سوراخ می کند و پایه ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهد.

پس از آن لثه را اطراف پایه بخیه می کند تا با گذشت زمان و رعایت نکات مراقبتی طول درمان این عمل به خوبی طی شود و پایه ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش خورده و مستحکم شود. پس از این که طول درمان طی شد پزشک پل اصلی دندان را روی پایه ایمپلنت قرار خواهد داد و در این مدت زمان پزشک مرتبا باید زخم و وضعیت پایه با استخوان فک را بررسی کند تا از شرایط درمان مطلع باشد و روند درمان را زیر نظر داشته باشد.

مزایای کاشت ایمپلنت فول موس

این روش درمان دارای مزایای خاص و منحصر به فرد خود می باشد که این درمان را نسبت به سایر درمان ها متمایز کرده است و این مزایا از قبیل زیر می باشند:

حفظ حالت فک

زمان انجام ایمپلنت کامل دندان‌ ها حالت طبیعی فک بیمار حفظ می ‌شود و هیچ گونه برآمدگی یا ظاهر نامناسب برای بیمار ایجاد نخواهد شد.

افزایش اعتماد به نفس

زیبایی دندان ‌ها یکی از مهم‌ ترین اصول داشتن اعتماد به نفس برای افراد است، با انجام ایمپلنت کامل فک بالا و پایین، اعتماد به نفس شما به طور معجزه‌ آسایی افزایش پیدا خواهد کرد.

طبیعی بودن

طبیعی بودن ایمپلنت کامل دندان، یکی از مهم ‌ترین مزیت ‌های این روش درمانی است که استفاده از آن را واجب می ‌کند، افراد پس از مشاهده چهره شما به هیچ وجه، متوجه ایمپلنت بودن دندان ‌ها و غیر طبیعی بودن‌ شان نخواهند شد.

عوامل موثر در موفقیت درمان ایمپلنت فول موس

شرایط و عوامل بسیاری در موفقیت درمان ایمپلنت فول موس تاثیر گذار است که برخی از این موارد مراتب به پیش از عمل و برخی موارد مراقبتی هستند که پس از عمل جراحی نباید نادیده گرفته شوند، این نکات و عوامل از قبیل زیر می باشند:

انتخاب پزشکی متخصص و ماهر که بتواند بهترین برند ایمپلنت دندان را به شما پیشنهاد دهد و همچنین نقشه عمل کاشت ایمپلنت فول موس شما را به بهترین شکل طراحی و اجرا کند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا کیفیت ایمپلنت استفاده شده و نحوه کاشت ایمپلنت دندان، در روند درمان شما و طول درمان تاثیر گذار می باشد. هر چه طول درمان ایمپلنت کم تر باشد میزان موفقیت درمان افزایش خواهد یافت از همین جهت برای انتخاب پزشک متخصص و برند ایمپلنت کوشا باشید.

از دیگر عوامل موثر میتوان به رعایت و حفظ بهداشت دهان و دندان اشاره نمود. عفونت از اصلی ترین دلایل شکست کاشت ایمپلنت می باشد و این درمان تحت یک عمل جراحی تهاجمی صورت می گیرد در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکند باکتری های عفونت زا موجب بروز عفونت در ناحیه جراحی می شوند و درمان را با شکست و بروز عوارض پس از آن رو به رو خواهند کرد.

رعایت رژیم غذایی نرم و پرهیز کردن از خوردن آشامیدن در ساعات ابتدایی پس از عمل تا زمانی که اثر داروی بی حسی از بین برود از عواملی هستند که در موفقیت درمان تاثیر گذار است و بیمار تا پایان طول درمان خود باید از یک رژیم غذایی نرم که حاوی مواد غذایی مغذی می باشد پیروی کند تا طول درمان سریع تر طی شود که این رژیم غذایی را پزشک تعیین می کند.