از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر چه می‌دانید؟/ ناگفته‌های «ضیاءالدین» به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر چه می‌دانید؟/ ناگفته‌های «ضیاءالدین»  محمدرضا دهستانی کارگردان مستند «ضیاءالدین» که قرار است فردا شب از تلویزیون به پخش برسد در توضیحاتی درباره این مستند بههاریکا خبر بیان کرد: «ضیاءالدین» درباره زندگی رهبر […]

از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر چه می‌دانید؟/ ناگفته‌های «ضیاءالدین»

به گزارش کانال خبری ایران در کانال مجله هنری از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر چه می‌دانید؟/ ناگفته‌های «ضیاءالدین»  محمدرضا دهستانی کارگردان مستند «ضیاءالدین» که قرار است فردا شب از تلویزیون به پخش برسد در توضیحاتی درباره این مستند بههاریکا خبر بیان کرد: «ضیاءالدین» درباره زندگی رهبر انقلاب از تولد تا انقلاب سال ۵۷ است. این مستند حقایق کمتر شنیده شده‌ای از زندگی رهبر انقلاب را به تصویر کشیده است.
وی ادامه داد: سعی کردیم تا جایی که امکان دارد در این مستند تصاویر دیده‌نشده‌ای از زندگی رهبر انقلاب به تصویر بکشیم. بخشی از تصاویر مستند هم پیش از این کمتر دید شده‌اند.

دهستانی درباره فضای این مستند و زاویه نگاهش توضیح داد: در این مستند سعی کردم زندگی قرآنی رهبر را روایت کنم و بخش‌هایی از این زندگی را نشان می‌دهیم که کمتر روایت شده است. ما علاقمندی و بهره‌مندی ایشان از قرآن و نقش ایشان را در ترویج قرآن روایت می‌کنیم. بخش‌هایی از تصاویر دیده‌نشده مستند هم به جلسات قرآن رهبر انقلاب و دیدارهای ایشان با قاریان مصری و برخی جلسات خصوصی با اینها مربوط می‌شود. رهبر انقلاب تا زمانیکه انقلاب می‌شود جلسات مختلف قرآنی داشته‌اند و مبارزه‌هایشان همراه با قرآن بوده است.
روایتی از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر انقلاب
وی درباره ساختار مستند نیز عنوان کرد: ساختار مستند ترکیبی است؛ هم مصاحبه محور است و هم بخش‌هایی بازسازی و تصویربرداری دارد. مستند بیشتر از تصاویر آرشیوی بهره گرفته است و مصاحبه زیر متن آنها قرار گرفته است. مصاحبه‌ها با کسانی که با آقا حشر و نشر داشته‌اند، انجام شده است.

وی اضافه کرد: در بخشی هم به دوران مبارزه‌های ایشان و جلسات قرآنی که با محوریت ایشان در مشهد در مسجد کرامت و مسجد امام حسن (ع) برگزار می‌شد، پرداختم. مسجدی هم در بازار مشهد بوده است که حضرت آقا مخفیانه جلسات قرآن برگزار می‌کردند و خلال آن‌ها مباحث سیاسی و اجتماعی روز را هم مطرح می‌کردند که بخشی از این‌ها به صورت بازسازی آمده است. این جلسات زمینه ساز مبارزات انقلابی ایشان بوده است.
این مستندساز درباره زمان پخش اثر بیان کرد: این مستند به مناسبت ارتحال امام خمینی (ره) و در سالروز رهبری مقام معظم رهبری، فردا یکشنبه ۱۴ خرداد ساعت ۲۲ از شبکه پنج و دوشنبه ساعت ۲۰ از شبکه افق پخش می‌شود که زمان آن حدود ۶۱ دقیقه است.

وی درباره روایت اثر بیان کرد: علاقه خودم این بود که صدای رهبر را به عنوان روایت اول شخص داشته باشیم و از سخنان ایشان در تاریخ شفاهی‌ها و سخنرانی‌ها استفاده کنیم. تلاش کردیم صدای زیر متن ایشان را داشته باشیم که بخشی از کار به این شکل پیش رفت اما نریشن سوم شخص هم داریم که علیرضا جهادی راوی آن است.
ضیاءالدین نام مورد علاقه رهبر انقلاب در نوجوانی بود
دهستانی در بخش دیگر درباره عنوان مستند بیان کرد: به دنبال اسمی بودیم که مخاطب را جذب کند و کنجکاو شود. با توجه به تورقی که در پژوهش‌ها داشتم به این رسیدم که حضرت آقا اسم ضیاءالدین را در نوجوانی دوست داشتند و تمایل داشتند که ایشان را به این اسم صدا بزنند.

وی درباره پژوهش‌های خود برای این مستند نیز گفت: در مرحله پژوهش و تحقیق برای این مستند، ۲۰ جلد کتاب را تورق و از آن‌ها یادداشت برداری کردم که کتاب‌هایی مانند «شرح اسم» و «خون دلی که لعل شد» از این نمونه کتاب‌ها بودند.
دهستانی در پایان گفت: نود درصد این مستند در مشهد روایت می‌شود چراکه رهبر انقلاب تا مقطع وقوع انقلاب در مشهد حضور داشتند و مبارزه‌ها را از مشهد پیش می‌بردند. بخش‌هایی از مستند هم همانطور که گفتم به صورت بازسازی روایت شده است.
مستند «ضیاءالدین» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا دهستانی و تهیه کنندگی مهدی مطهر در خانه مستند ساخته شده است و یکشنبه و دوشنبه ۱۴ و ۱۵ خرداد روی آنتن تلویزیون می‌رود. امیدوارم براتون خبر   از جلسات قرآنی مخفیانه رهبر چه می‌دانید؟/ ناگفته‌های «ضیاءالدین» براتون مفید بوده باشه

 
2023-06-03 17:55:44